Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим? Какво трябва да се случи с Комисията по досиета и как трябва тя да се надгради, за да се превърне в Институт за националната памет. Но какво значи "национална памет" и в чии ръце би била тя поставена? Разговаряме с Емилия Милчева, която публикува в DW текста си: "Каква ли щеше да е България, ако бяхме узнали истината за ДС?"
Съдбата на прехода
"Аз мисля, че цялата съдба и история на прехода щяха да бъдат много по-различни, макар че тогава това, което се случи... всъщност тогавашният министър на вътрешните работи Атанас Семерджиев беше обезопасил и прочистил голяма част от досиетата, така че нямаше как да се разбере пълната истина, която и до момента ние не я знаем. Искам да припомня усилията на хора, които така и не се увенчаха с успех. Странната смърт на г-н Илко Ешкенази, който беше започнал да проучва какво е станало с парите на задграничните дружества, които всъщност са пари на всички нас.
След това имаше едни много странни изгаряния на архиви и складове, в които имаше документи от бившата Булбанк, което ние отдавна сме забравили, че това беше първото име на Уникредит, преди да бъде приватизирана, която се занимаваше с всички външнотърговски операции по натрупването на външния дълг. /.../ И тук задължително мисля, че трябва да споменем с голяма благодарност името на колегата Христо Христов, благодарение на чиято изключително добросъвестна работа с архивите на бившата ДС и неговия сайт, който направи и в който има изключително много качени документи, та благодарение на неговата работа ние всъщност, а и на работата на Агенция "Архиви", разбира се, под ръководството на Михаил Груев и на още няколко души, ние можем да разчитаме, че все пак, макар и малко, някаква памет е съхранена, което е много важно."
Избирателната памет
"Много голяма част от паметта на хората да бъде именно такава, за това колко хубаво е било при социализма, защото сега, ако мен ме питате какво помня от тези години, аз например мога да се сетя много неща, част от които са свързани с насилствената смяна на имената, тъй като съм от Кърджали и това го помня много добре, но вероятно други хора ще си спомнят митингите пред Дома на културата в Кърджали, където много хора крещяха: "Вън турците от България". Със сигурност, съдейки по тази националпопулистка вълна, която се е надигнала, много хора ще си спомнят това и ще се гордеят.
Точно за паметта, защото в България този преход и всичко, което се случи и преди, така и не беше позволено да бъде осмислен, защото през цялото това време имаше изключителна съпротива от страна на много кръгове по темите, които са свързани с възстановяване и запазване на тази памет не само като емоционални спомени, това което и аз, и вие, и много други хора, наши приятели помнят емоционално. Но като памет на държавата, като памет на обществото... Което вече означава, че тук трябва да има учени, трябва да има историци, които да осмислят по определен начин и по определена методология всичките тези спомени и цялата тази конкретика и фактология. Ние нямаме още учебници за това. Аз имам внук и не зная по какви учебници той ще учи историята за този период."
Институтът за национална памет
"Тази задача трябва да бъде поставена от тези, които биха създали такъв институт, т.е. законодателите, ще рече че тази задача ще трябва а бъде поставена от политическите сили, които биха приели един такъв закон, който да награди, както и г-жа Екатерина Бончева каза, Комисията по досиетата, т.е. цялата тази документация, която е там и фактология да бъде отнесена там, така че тази задача трябва да дойде от политическите сили, които не просто да задължат МС или което и да е министерство да намери сграда, в която да има достатъчно място, да се модернизира и т.н., а това е една много по-широка и много по-всеобхватна задача. И аз мисля, че в този смисъл Полският институт на паметта може да бъде един чудесен пример.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Стопкадър TV1
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg