Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Аферим!” с награда за най-добра кинематография на Пекинския кинофестивал 2016

БНР Новини
Китайският актьор Лиу Йе и холивудската актриса Натали Портман на откриването на кинофестивала в Пекин
Снимка: Радио Китай за чужбина

Румънско-българско-чешката копродукция „Аферим!” на режисьора Раду Жуде получи наградата за най-добра кинематография на Пекинския международен кинофестивал 2016. Това е поредното международно признание за лентата с копродуцент Росица Вълканова след спечелването на„Сребърна мечка” за режисура на „Берлинале” 2015.
„Аферим!” бе единственият филм с българско участие на фестивала в Пекин и за пореден път доказа, че копродукциите носят успех на България на големите международни форуми. Филмът, копродукция със студио „Ню Бояна” и Националния филмов център, предизвика интерес в цяла Европа със своята екзотична история с балкански привкус. Сюжетът ни връща в далечната 1835 година във Влашко. Главни действащи лица са приставът Костандин и неговият подрастващ син Йоница, които са пратени да заловят избягал роб циганин.
Другите наградени филми на Пекинския фестивал тази година са аржентинският „Паулина”, който прибра общо три отличия за най-добър игрален филм, сценарий и най-добра актриса за изпълнението на Долорес Фонси. Призът за най-добър актьор отиде при Луис Хофман за ролята му във филма Landof Mine, копродукция на Дания и Германия. Режисьорката Кристина Розендал спечели отличието за режисура за лентата „Идеалистът”, а наградата за най-добри визуални ефекти спечели китайският филм „Отивай си, г-н Тумор”.
За наградите на кинофестивал в Пекин се състезаваха 15 филма, които преминаха конкурсната селекция от общо 433 кандидати от 42 държави. По думите на Брет Ратнър, председател на Международното жури присъдило наградите, всички филми се отличават с професионализъм и хвърлят светлина върху културното многообразие по света. Той сподели, че номинираните филми до един са били с много високо качество, изключително добре направени и задачата на журито не е била никак лека.
Диана Иванова от Радио Китай за чужбина разказа в „Артефир” за най-интересните събития и сключените споразумения по време на филмовия пазар на Пекинския кинофестивал.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10