Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галя Йончева - музата на няколко български композитори

Галя Йончева
Снимка: архив


Предаването ще бъде за Галя Йончева, певица която е оставила траен спомен у всеки, който я е срещал и в театъра, и в живота. Казват, че е една от най-красиви български оперни артистки, вдъхновила създаването на много български творби. Много са ролите, които е изпълнила на сцената - по-големи и по-малки. Записите, които ще чуете са осъществени в различни периоди на кариерата й под диригентството на Васил Стефанов, Борис Хинчев, Иван Маринов и Димитър Манолов.
Първата роля за Галя Йончева е Кейт Пинкертон от „Мадам Бътерфлай” на Пучини, а след това тя представя на сцената някои от най-вълнуващите женски образи - Сузана, Мими и Мюзета, Лиу, Адриана Лекуврьор, Чо-Чо-Сан, Лейла, Алиса, Татяна, Флора, Албена, Мария Десислава, Йенуфа - общо 34...
Иначе пътят към сцената е малко криволичещ, но много приятен. Учи пиано от дете и много иска да бъде музикант. Но се оказва, че трябва да завърши икономика, после българска филология задочно. Кандидатства във ВИТИЗ, но е отхвърлена „заради малък глас”. Омъжва се и заминава със съпруга си за Атина, като завършва Атинската държавна консерватория с пеене. След като се прибира в България пет години е стажант-артист в софийската опера. Работи и с проф. Христо Бръмбаров в неговата оперна студиа. Специализира във Виена. Чаровна, лъчезарна, винаги готова да обърне внимание на човека до себе си. Вероятно затова след като приключва с активната си кариера тя издава книга, в която представя чрез интервюта свои колеги. „За да не бъдат забравени”.

Чуйте спомените на Галя Йончева и запис на монооперата „Човешкия глас” на Франсис Пуленк - запис от концерт на 10 януари 1974 г. със Софийската филхармония, диригент Димитър Манолов.

петък, 6 май от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59