Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 хиляди посетители очакват от екипажа на фрегатата "Горди"

| обновено на 06.05.16 в 14:12
Снимка: БГНЕС

Военната фрегата "Горди" бе предислоцирана на Бургаското пристанище и отворена за посетители. От 10 до 17 часа жителите и гостите на морския град могат да разгледат бойния кораб. Инициативата е част от празничната програма по отбелязването на Деня на българската армия. 
Началникът на щаба на военноморската база капитан първи ранг Георги Пенев информира,че е налице пълният спектър за борба с въздушен, надводен и подводен противник:
Тези кораби са основните, които участват в учения и операции на НАТО, както в Черно море, така и в Средиземно море в Атлантическия океан, където имахме възможност с фрегата да участваме в операцията "Актив индевър" и учението на НАТО "Трайдънт джънкчър", което беше едно от най-големите.
Бойният кораб очаква около 5 хиляди посетители днес, отбеляза мичман Валентин Бинев.
Все пак е военен обект. Не могат навсякъде да влизат и да се разхождат. Могат да минат по горните палуби на мостика. Има определени хора, които ще им обясняват и ще отговарят на техни въпроси.
Фрегата "Горди" е един от трите бойни кораба на военноморските сили на България, които бяха закупени от Белгия. От 2008 г. тя е в състава на Военноморската база Бургас. За първи път бойният кораб ще бъде отворен за посетители. От съображения за сигурност хората ще се допускат на борда на фрегата срещу документи за самоличност, каза директорът на отдел "Култура" в Бургас Петър Парушев.

Създадена е необходимата организация да могат всички желаещи организирано, на групи, да се качат на кораба и да го разгледат.
Фрегата е акостирала на 6-о корабно място срещу входа на Бургаското пристанище. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.