Българите в чужбина отново поискаха връщане на разпоредбите от така наречения Изборен кодекс „Манолова”. Това стана на дискусия, организирана от парламентарната комисия по политиките за българите в чужбина. Представителите на българите зад граница, сред които Десислава Христова, участвала в организирането на секционни избирателни комисии в Лондон, поискаха да разберат какви са мотивите за въвеждането на 35 броя избирателни секции и таван за всяка страна.
Ние настояваме да бъдат върнати текстовете от отменения Изборен кодекс, при които секция се откриваше с 40 заявления, автоматично се откриваше секция, където преди е имало. Нямаше ограничение за максимален брой секции в държава.
Председателят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева апелира комисията да приеме отрицателно становище по отношение на готвените промени в Изборния кодекс.
Нашата оценка сочи, че освен да се намали механично броят на 36, без да бъде оценяван ефектът от това, това предложение към момента не носи никаква нова енергия за подобряване на режима.
Председателят на комисията Румен Йончев заяви, че не трябва да се робува единствено на гласуването в чужбина.
Българите в чужбина обаче са една мобилна група от хора. Този автоматизъм означава, че ще открием секции там, където може да няма никой вече да гласува. Все пак огромната част от тези граждани са временни мигранти, не са заселени там.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg