В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те.
"Може би тенденциите не ни засягат толкова пряко", сподели Десислава Желева. "По-скоро се стремим да правим устойчива литература и да издаваме книги, които не са толкова базирани на моментните вълни, а такива, които ще останат в библиотеките, домовете и умовете на читателите за по-дълго време." Тя подчерта, че основната аудитория на издателството е по-зряла публика с ясно изграден литературен вкус. "Издаваме класически издания и съвременна литература, но не толкова жанрова", допълни Желева, акцентирайки на дългосрочния подход към избора на заглавия.
Темз Арабаджиева обърна внимание на важността на технологичните промени и тяхното въздействие върху издателската дейност. "Смятам, че част от тенденциите на 2024 г. ще се пренесат и през 2025 г. Целият бранш на книгоиздаването ще трябва да се замисли по-сериозно за някои от новите явления, на които станахме свидетели", сподели тя. Една от основните теми, според Арабаджиева, ще бъде ролята на изкуствения интелект. "Това се превърна в много любима тема за обсъждане – как тя ще се отрази на бранша", отбеляза тя, визирайки както потенциалните възможности, така и предизвикателствата, които технологиите носят със себе си.
"Нашето мото е ‘Книги за цялото семейство’," сподели Димитър Риков. Той подчерта, че стратегията на издателството е насочена към разнообразие и обхващане на всички жанрове. С тази философия те се стремят да предложат по нещо за всеки читател, независимо от възрастта и интересите му.
Слушайте!
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg