Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приказните италиански сватбени ракли

БНР Новини
Флорентинска сватбена ракла от кедрово дърво и позлата от XV век.
Снимка: wikimedia.org/Luis García

Изработването на сватбените ракли за чеиза на булката в Средновековна Италия често траело между три и шест месеца и някои от тях са истински произведения на изкуството.
Раклите били рисувани и обединявали усилията на дърводелци, златари и художници. На една от запазените от края на 15 век, изрисувани от Марко дел Буоно Джамберти и Аполонио ди Джовани, има сцена с библейски мотив – това е историята на Естер – царицата на Персия, която рискува живота си, за да спаси своя народ. Само, че разказът за сватбата й е пренесен във Флоренция от 15 век и хората носят типичните за това време и място, дрехи. Повечето от сцените, изобразявани на предната страна на сватбените сандъци не са с религиозно съдържание, а следват сюжети от класическите и от рицарските романи. Най-често те са на теми, свързани с любовта и брака, епизоди с подходящи морални послания за задълженията на съпрузите или изображения, взети от произведения на Овидий, Петрарка, Бокачо и други древни или ренесансови автори.
Освен с картини, сватбените ракли били украсявани и с хералдически знаци от герба на фамилиите. От вътрешната страна на капаците, които били с най-различни форми, също имало изображения, които били предназначени само за очите на собственика на раклата. Ренесансовите сватбени сандъци не били задължителни единствено за по-богатите домове – те били широко разпространени, но малко от тях са достигнали в първоначалния си вид до наши дни. За повечето можем да съдим само от запазените панели с изображения, които днес се съхраняват като отделни картини.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00