Германският Бундестаг прие резолюция, осъждаща арменския геноцид, извършен от Османската империя преди 101 години. Проектът беше подкрепен с голямо мнозинство въпреки острите протести на Анкара. Турция отзова посланика си в Берлин като отговор на приетия документ.
Само един депутат се въздържа и един гласува против при приемането на документа, с който Германия за първи път официално споменава термина геноцид във връзка с прогонването на арменското население от рамките на Османската империя преди 101 години. Резолюцията, озаглавена "Спомен и възпоменание за геноцида над арменците и други християнски малцинства преди 101 години", бе внесена от парламентарните групи на мнозинството - консерваторите от ХДС/ХСС и Германската социалдемократическа партия - както и от опозиционните Зелени.
Турция се опита да окаже натиск и да спре приемането на резолюцията, като обяви, че съжалява за масовата смърт на християни, но отказва прогонването да бъде окачествено като геноцид.
Турският президент Реджеп Ердоган обяви, че приемането на подобна резолюция ще има тежки последствия за икономическите, дипломатическите, обществените, политическите и военните отношения между Германия и Турция.
На гласуването не присъстваха тримата най-важни политици в Германия - канцлерът Ангела Меркел, вицеканцлерът Зигмар Габриел и външният министър Франк-Валтер Щайнмайер. И тримата се оправдаха с програмата си, но е практика програмата на политиците да се променя при важни гласувания в Бундестага, на които те искат да присъстват. И тримата обаче обявиха задочно, че подкрепят текста на документа.
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg