Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на България – Екзарх Стефан, който е изиграл ключова роля в спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.
С думите "Ние, българите, имаме късогледство до слепота и къса памет до престъпност", Екзарх Стефан изразява ясно и критично своята позиция за съвременниците си. Тези думи, открити в неговите лични бележки, и до днес звучат актуално.
Доц. Русалена Пенджекова споделя как е започнала изследванията си върху личността и делото на Екзарх Стефан. "Животът и делото на Екзарх Стефан за мен се превърнаха в творческа съдба", споделя тя. Първите ѝ проучвания датират от 2002 година, когато открива ръкопис на неговата дисертация, посветена на богомилите и презвитер Козма, в архива в Смолян.
Това откритие става основа за дългогодишни изследвания, които я водят до различни държавни архиви, научния архив на БАН, както и до златните фондове на БНТ и БНР. Богатството на личния архив на Екзарх Стефан я вдъхновява да сглобява пъзела на неговия живот и дело, откривайки нови свидетелства и документи.
"Колкото повече изследвам тази тема, толкова повече се връщам към нея", признава доц. Пенджекова. Интересът към Екзарх Стефан продължава да разкрива нови аспекти от неговата личност. Последното ѝ откритие са негови спомени, в които той изразява ясно какво го движи: "Аз не съм никакъв фил, освен човекофил и българофил." Тази фраза, според доц. Пенджекова, най-добре характеризира сложната и многостранна личност на Екзарх Стефан.
Делото на Екзарх Стефан остава изключително важно не само заради историческата си стойност, но и заради своето непреходно послание за човеколюбието и националната идентичност. Стефановден ни дава повод да се замислим за тези ценности и да почетем както първомъченика Св. Стефан, така и делото на Екзарх Стефан, който е оставил дълбока следа в историята на България.
Слушайте!
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg