Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на България – Екзарх Стефан, който е изиграл ключова роля в спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.
С думите "Ние, българите, имаме късогледство до слепота и къса памет до престъпност", Екзарх Стефан изразява ясно и критично своята позиция за съвременниците си. Тези думи, открити в неговите лични бележки, и до днес звучат актуално.
Доц. Русалена Пенджекова споделя как е започнала изследванията си върху личността и делото на Екзарх Стефан. "Животът и делото на Екзарх Стефан за мен се превърнаха в творческа съдба", споделя тя. Първите ѝ проучвания датират от 2002 година, когато открива ръкопис на неговата дисертация, посветена на богомилите и презвитер Козма, в архива в Смолян.
Това откритие става основа за дългогодишни изследвания, които я водят до различни държавни архиви, научния архив на БАН, както и до златните фондове на БНТ и БНР. Богатството на личния архив на Екзарх Стефан я вдъхновява да сглобява пъзела на неговия живот и дело, откривайки нови свидетелства и документи.
"Колкото повече изследвам тази тема, толкова повече се връщам към нея", признава доц. Пенджекова. Интересът към Екзарх Стефан продължава да разкрива нови аспекти от неговата личност. Последното ѝ откритие са негови спомени, в които той изразява ясно какво го движи: "Аз не съм никакъв фил, освен човекофил и българофил." Тази фраза, според доц. Пенджекова, най-добре характеризира сложната и многостранна личност на Екзарх Стефан.
Делото на Екзарх Стефан остава изключително важно не само заради историческата си стойност, но и заради своето непреходно послание за човеколюбието и националната идентичност. Стефановден ни дава повод да се замислим за тези ценности и да почетем както първомъченика Св. Стефан, така и делото на Екзарх Стефан, който е оставил дълбока следа в историята на България.
Слушайте!
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg