Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит рожден ден на Цонко Цонев и на книгата му „Кметълски истории“

БНР Новини
Цонко Цонев в студиото на "Артефир"
Снимка: Кирчо Стоичков

Днес, точно на рождения си ден, големият фен на рок музиката от Каварна - Цонко Цонев, представя в София своята книга „Кметълски истории“. „Кметълски истории“ е като автора си – докато я четеш, чуваш музика. Тази книга обаче не е само албум със спомени за неповторимите и ценни моменти от Каварна рок фест, в които музиканти и публика достигаха до такава степен на еуфория, която авторът е нарекъл с абсолютна точност „..галактическо ниво“. Историите между кориците са рядка възможност за близка среща с онези легендарни музиканти и артисти, които в продължение на дванайсет години пристигаха  в малкия български крайморски град и неусетно го превръщаха в голяма световна сцена. Всеки, който е бил част от многохилядната публика на концертите или е посрещал митичния юлски изгрев с изпълнение на Джон Лоутън на живо от брега - знае за какво става дума.И ако можете да признаете за себе си написаното от Цонко Цонев в книгата: „Никога през живота си не съм и предполагал, че ще имам възможност лично да се запозная с музикантите от великите групи, с чиито песни съм закърмен и отраснал“ - значи сте представител на специалната порода „цонковист“.

СнимкаИ не е важно какъв тонаж плавателни съдове може да приема каварненското пристанище. Със сигурност по времето на градоначалника Цонко Цонев там акостираше успешно цялата тежка флотилия на световния рок. По негова покана над 100 световноизвестни групи и музиканти откриха България на картата и дойдоха: „Апокалиптика“, „Моторхед“, Алис Купър, „Менауор“, „Аксепт“, „Любе“ и Глен Хюз, Джон Лоутън, Алис Купър, Емир Костурица, Николай Расторгуев, Рони Джеймс Дио и други, и други, и други… Бившият градоначалник Цонко Цонев сигурно владее някакъв рядък тип гостоприемство, но в Каварна звездите се чувстваха у дома си. Можеше ли да направи всичко това Цонко Цонев, ако не беше кмет? Историята знае, че и без крепост рицарите продължават да носят титлата си с необходимото достойнство, заради своите вътрешни качества. В случая с Цонко Цонев тази титла неизбежно и заслужено звучи така, както са го нарекли талантливите му приятели – „Кметъла“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов гастрол за Катя Петрова и котараците на Столичния куклен театър в Япония

Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..

публикувано на 25.05.25 в 09:45

Годишното общо събрание на CISAC

За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..

публикувано на 25.05.25 в 09:15
Зорница Христова, Лора Ненковска, Ива Колева, Силвия Чолева

Денят на буквите и хората, които всеки ден работят с тях

Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..

обновено на 24.05.25 в 17:57

Мислим ли какво мислим?

"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..

публикувано на 24.05.25 в 13:05

Честит 24 май!

Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..

публикувано на 24.05.25 в 11:38