Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти в политиката и „на ръба“

БНР Новини
Камелия Иванова, Николета Атанасова и Николай Дойчинов в студиото на предаването (отляво надясно).
Снимка: Кирил Чобанов

Преди време, но не чак толкова отдавна един български телевизионен водещ скъса вестник „Труд“ в ефир, защото не беше съгласен с публикациите му и издаде присъда: „това ще бъде съдбата му“ – на вестника. След това водещият създаде партия и стана евродепутат, макар и с кошмарен английски. А, след това – нищо!

Преди броени дни сценаристът на един друг телевизионен водещ скъса в национален ефир снимката на президента на България, защото не бе съгласен с президентското решение и отново издаде присъда: „вие сте политически труп“. Какво е това? Лош вкус или нова заявка за стъпване на политическата сцена на поредното медийно лице, което по този начин концентрира вниманието на обществото върху себе си? Преценете сами!
Пак преди борени дни една телевизионна водеща стана кмет на Букурещ, без да къса снимки или вестници в ефир.
Но въпросът за смяната на ролята остава неизбежен. Защо все повече журналисти по целия свят са изкушени от политическа кариера?
В началото на „Мрежата“ тръгваме от актуалния случай с местните избори в Румъния и това как Габриела Фиря, телевизионен журналист бе избрана за кмет на Букурещ. Какво е изкушението да влезеш в политическия живот и от критикуващ, може би, да бъдеш критикуван? Кога журналистът трябва да спре? Какъв е паралелът между Румъния и България и различно ли е доверието на аудиторията към журналистите? За това говорим с Мартина Ганчева, водещ в „България Он Ер“, която следи от години политическата и икономическа ситуация в Румъния и е преводач на автобиографичната книга на румънския президент Клаус Йоханис.
След това ще говорим за журналистите „на ръба“, следвайки заглавието на конференцията, която Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) организира в следващата седмица. Как да отразяваме историите на пострадали хора при инциденти и кои са границите, които не бива да се преминават? Ще попитаме Камелия Иванова от АЕЖ и Николай Дойчинов, фотограф от „Агенция Франс прес“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05