Един от най-богатите и интересни регионални музеи у нас - Исторически музей „Искра” - Казанлък - през тази година отбелязва 115 години от своето създаване. Средновековна керамика, хладно и огнестрелно оръжие, накити и носии и много други интересни експонати в музейните колекции, отразяват богатата материална и духовна култура на Казанлъшкия край. Зад добре съхраняваните витрини в трезора са изложени златния венец на Севт III, неговият шлем и наколенниците, както и уникална колекция от монети и предмети от тракийската епоха.
Казанлъшката гробница, един от шедьоврите на тракийското изкуство и античното културно наследство, също е част от ИМ „Искра” - Казанлък. От 1979 г. тя е в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Другият интересен музеен обект е единственият по рода си Музей на розата, който наскоро се пренесе в нова сграда в парк „Розариум”. Дом „Петко Стайнов” също привлича многобройни посетители през цялата година. Музейната експозиция в дома разказва за богатия жизнен и творчески път на композитора, за неговата музикално-обществена дейност и за връзките му с родния край.
За дейността на музея, свързана с популяризирането на историческото наследство на Казанлъшкия регион, както и с проучванията на тракийските гробници от Долината на тракийските владетели, разговаряме с д-р Момчил Маринов, директор на Исторически музей „Искра” - Казанлък, нашият гост в това предаване.
2 юли
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg