Над 120 хиляди граждани с говорни и слухови увреждания у нас ще имат достъп до телефона за спешни повиквания 112. Народното събрание реши центровете да осигурят необходимите условия за достъпност. Промените бяха внесени от парламентарната група на БСП - Лява България.
Идеята на вносителите е да се намери техническо решение за осигуряване на телефон 112 и на хората със слухови или говорни увреждания. Дефиницията за спешно повикване трябва да включва, освен гласово повикване, и повикване чрез друг способ, например изпращане на SMS. Депутатът Атанас Мерджанов от БСП благодари на депутатите, включително и на мнозинството, че са подкрепили промените.
От 2008 година с приемането на Закона за националната система за спешни повиквания, с единен европейски номер 112, се осигури непрекъснат и безплатен достъп на гражданите до службите за спешно повикване. Така се въведоха и европейските изисквания за евродирективата, относно универсалната услуга и правата на потребителите. За да се стигне до възможността да се изпращат SMS-и, в случай на опасност, от хора с говорни или слухови увреждания, има нужда от междинна платформа. В някои страни е създаден номер, различен от 112, на който да се изпращат кратки текстови съобщения. В голям брой от тях, включително Естония, Швеция, Дания, Великобритания, Франция, са предприети конкретни действия за осигуряването на достъпа до услугите за спешна помощ. МВР трябва активно да започне да работи в търсенето на най-ефективният подход у нас.
Системата за подаване на сигнал за помощ към 112 с SMS може да заработи до една година. Вече е говорено с мобилните оператори, каза заместник-вътрешният министър Красимир Ципов. За това SMS-известяване ще бъде разработено специално приложение за "умни" телефони и достъпът ще е през интернет:
Смятам, че смартфоните вече са доста разпространени, не са на чак такива високи цени… При положение, че мобилните оператори поемат ангажимента да осигурят безплатен достъп в интернет, да се активира безплатна услуга за интернет достъп и чрез Wi-Fi, в големите градове вече на много места има свободен Wi-Fi, ще има по-широка приложимост.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg