Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 6 август: Империя

На днешната дата си отива една Империя и това е нашата Дума на деня. През 1806 г., след победата при Аустерлиц и създаването на Рейнския съюз на германските държави под опеката на Наполеон, император Франц II абдикира и разпуска Свещената римска империя. Разбира се под името Франц I главата на хабсбургската династия си запазва новосъздадената – през 1804 г., титла император на Австрия, както и съпровождащите я апостолически крал на Унгария, крал на Бохемия, на Далмация, на Хърватия, на Славония, на Галисия, на Лодомерия и на Илирия, крал на Йерусалим, а също ерцхерцог на Австрия, велик херцог на Тоскана и на Краков, херцог на Лотарингия, на Залцбург, на Щирия, на Каринтия, на Карниола и на Буковина, велик принц на Трансилвания и… последният да затвори вратата. Дали жена му му е викала Франци?
Реалният повод за темата ни обаче е, че 70-80 % от изкуството, културата и науката на Запада от 962 година са се случили именно или в земите на Свещената римска империя, или в тези на духовния й понякога съюзник, понякога враг – Светата католическа църква.
За бумът на литературните издания в началото на 90-те и за единственото оцеляло от тях разговаряме с главния редактор на „Ах, Мария“ Румен Баросов – поет, издател и продуцент.
В „Бележки върху календара“ говорим за две ключови за развитието на съвременната цивилизация събития: ядрената бомбардировка над Хирошима през 1945 година и пускането на първия уебсайт, демонстриращ идеята на Тим Бърнърс-Лий за World Wide Web – „Мрежата“, информационната система от взаимно свързани хипертекстови документи, която превръща интернет в това, което е, и го прави масово достъпен.
Звучат Мерилин Менсън, „Дъ Кюър“, Брамс и „Голдфрап“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекува ли театърът детската агресия?

На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в Пловдив начините изкуството да преработи и намали насилието сред децата. От две години проектът "Изиграй гнева", създава форум театър представления в една от пловдивските гимназии и в рамките..

публикувано на 09.10.25 в 17:30
Витолд Гомбрович

Витолд Гомбрович през границите

У нас ще гостува американският театровед и гомбровичолог проф. д-р Алън Кухарски (Суортмор колидж) с публични лекции за театъра и Витолд Гомбрович. Това е част от Международния научен и културно-образователен проект "Витолд Гомбрович през границите" (Институт за литература – БАН) с подкрепата на Полския институт в София, Театър-лаборатория "Алма..

публикувано на 09.10.25 в 16:10

Лекси Фльор за Украйна: Между болката, хумора и надеждата

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Милева , позната на публиката с артистичния си псевдоним Лекси Фльор – артист, режисьор и визуален изследовател на социалните контрасти. Тя говори за своите впечатления от Украйна, за паралелите между посткомунистическия кич на Слънчев бряг и този в разрушения от войната Краматорск, за..

обновено на 09.10.25 в 15:33

Изложба на Катерина Мушанова в галерия "Стубел"

Тази вечер (9 октомври) от 18 часа в галерия "Стубел" ще бъде открита изложбата на Катерина Мушанова .  Куратор е Филип Зидаров, който ще говори за творбите на художничката. Тя е ново име в изложбената програма на галерията. Завършила е " Илюстрация и изкуство на книгата " в Националната художествена академия в София. Работи в "широките граници на..

публикувано на 09.10.25 в 15:14

Кино, родено от книги: 11 години "Синелибри"

В рубриката "Темата на деня" на БНР гостува Анна Лазарова от издателство "Колибри" , за да разкаже повече за литературните премиери и филмовите събития в рамките на тазгодишното издание на фестивала "Синелибри" . Разговорът постави акцент върху силната връзка между литературата и останалите изкуства – особено киното и театъра, които често..

обновено на 09.10.25 в 11:31