Всяко лято площадът пред храм-паметника „Александър Невски“ се превръща в сцена, на която Софийската опера поднася на своята публика ново, атрактивно оперно заглавие. Тази година това беше зрелищната постановка на „Набуко“, за която акад. Пламен Карталов беше поканил звезден изпълнителски състав от наши и чужди изпълнители. Поради големия интерес беше пуснат в продажба още един спектакъл. Спомням си преди години, когато за първи път беше представена „Опера на площада“ трябваше да бъдат направени още 10 допълнителни представления, за да може да бъде задоволен интересът на столичани към това грандиозно събитие.
След триумфа на „Набуко“ в София Пламен Карталов поема ново предизвикателство като създава още един храм на музиката. Заедно с управата на Белоградчик за първи път в двора на крепостта ще бъде изградена специална сцена и трибуна за публиката.
Своята първа публика Белоградчишките скали ще посрещнат на 5, 6 и 7 август. Зрителите ще могат да видят „Тоска“ (5.08), „Турандот“ (6.08) и „Лебедово езеро“ (7.08) – едни от най-атрактивните заглавия от репертоара на Софийската опера е избрал Пламен Карталов. Като начало само 500 са местата за спектаклите. Но има и още нещо – залите на пещерата „Магурата“ също ще бъдат приобщени към новите идеи за културен туризъм. Вагнерианците вече тръпнат в очакване на това ново преживяване, което подготвяме, сподели акад. Карталов. Импресията с музиката на Вагнер в пещерата „Магурата“ е на 5 август от 16 часа, а на 6 и 7 от 11 ч.
Всичко за двете нови оперни сцени може да чуете от Пламен Карталов в звуковия файл.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg