На 1 февруари се навършват 143 години от рождението на един от най-емблематичните български художници – Владимир Димитров – Майстора. Той се ражда в село Фролош, но още като дете се премества с родителите си в Кюстендил. Именно там започва неговото израстване като художник, а неговият талант е забелязан от съдията Никола Чехларов и негови колеги. Благодарение на тяхната финансова подкрепа, Майстора успява да се запише в Държавното рисувателно училище в София, днешната Национална художествена академия. Животът му обаче се променя драстично след една съдбоносна среща във влака.
Там той разговаря с Андон Виячев – дарител и депутат в 11-ото Обикновено народно събрание. Именно този разговор определя бъдещето на Майстора, като го насочва към село Шишковци. Там той намира вдъхновение в хората и природата, които се превръщат в негова основна муза. Днес жителите на селото продължават да пазят спомена за него, а къщата-музей, в която той живее 26 години, е сред основните културни забележителности в района. Интересен факт е, че уредник на музея днес е внукът на Верка Виячева – жената, която най-често позира пред Майстора.
Кирил Иванов, който разказва истории за живота на художника, споделя, че представяната информация не може да бъде открита в каталози, брошури или интернет източници. Тя идва директно от хора, които са имали пряк физически и духовен контакт с Майстора. В селото все още живеят хора, които помнят разказите на своите предци за този голям творец. "Идват много хора от цялата страна, а също и чужденци. Те са добре подготвени, прочели са много за Майстора и задават изключително смислени въпроси", разказва Кирил Иванов. Тази жива връзка с историята прави село Шишковци важно място за културното ни наследство и памет за големия художник Владимир Димитров – Майстора.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg