Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 септември – Ден на София

| обновено на 19.09.16 в 11:47 БНР Новини
27
Снимка: Божидар Любенов
На 17 септември столицата на Република България чества своя официален празник, обявен за Ден на София, с решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 г. Това е и денят, в който християнската църква почита св. мъченици София и нейните дъщери Вяра, Надежда и Любов. Но градът получава името си през Средновековието от раннохристиянската базилика „Света София“ – Премъдрост Божия.
Отбелязването на Деня на София тази година съвпада и с инициативата Европейски дни на наследството. За първи път идеята, да се фокусира вниманието на обществеността върху значението на културното наследство, се ражда във Франция – през 1984 г., и бързо добива популярност в цяла Европа.
Програмата, по повод Европейските дни на наследството, се реализира със съдействието на Министерство на културата, Френския институт в България и Столична община. За софиянци и за гостите на града, бяха отворени за свободно посещение Министерство на отбраната и Военния клуб - една от най-красивите сгради от началото на 20-ти век в София. И още над 30 емблематични здания, с красива архитектура, бяха посетени от любознателната публика, по време на Европейски дни на наследството.
За това как столицата посрещна своя празник, разказва по телефона г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на София. А също и какво подготвиха за своята публика Софийската градска художествена галерия, Столична библиотека и Националната галерия, научаваме от разговора, отново по телефона, с Аделина Филева – директор на СГХГ, Юлия Цинзова – директор на Столична библиотека и Слава Иванова – директор на Националната галерия.





Снимки от Церемонията за връчване на Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата.
Автор на снимките: Божидар Любенов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22