Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследват бившия ректор на Медицинския университет

| обновено на 28.09.16 в 13:21
Снимка: БГНЕС

Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство срещу бившия ректор на Медицинския университет в София Ваньо Митев за безстопанственост и престъпления по служба. Разследването е въз основа на предварителен одитен доклад на университета, изготвен от Министерство на образованието, получен в прокуратурата. Министърът на образованието Меглена Кунева коментира:

Тогава, когато има нарушения, единственият начин да се преборим с тях е като ги извадим на светло. Всеки лев, който е вложен в образованието, се изплаща умножен по 20. Екипът, който е правил одит, е абсолютно сто процентово професионален. Този екип ще продължи да работи в абсолютно всяка сфера, свързана с работата на Министерство на образованието и науката. Друго, което ще направим вече като министерство за подобряване на управлението на висшите училища, това е заедно със съвета на ректорите да видим дали не се налага промяна в закона за висшето образование.


Според доклада Митев е предприел действия по незаконосъобразно премахване на Студентски стол № 8 чрез провеждане на открита процедура на избор на изпълнител. Установено е, че имотът представлява публична държавна собственост и затова процедурата по премахването му е трябвало да бъде извършена след решение на Министерски съвет. Без такова решение и въпреки становището на областния управител на София, че то е необходимо, бившият ректор на МУ - София е предприел действия по разрушаването на студентския стол.

Предмет на разследването са и сключените от Ваньо Митев договори за провеждане на обучение на чуждестранни студенти в центрове за предклинично обучение в Швейцария, Германия и Кипър, което е нарушение на Правилника за устройството и дейността на Университета. Установено е, че в периода 2014-2016 година той е провеждал изнесено обучение срещу заплащане в Швейцария и Кипър на 146 чуждестранни студенти, които са приети да се обучават без полагане на изпит по химия и биология, а само с тест за владеене на английски език. За всеки един от тях е събирана такса по 1000 евро годишно, а след втората година студентите е трябвало да преминат на обучение в България, като таксата за обучение за третата и следващите години е в размер на 8 000 евро. От прокуратурата определят като необосновано ниска таксата за обучение на тези студенти в първите две години.

Данните за безстопанственост се извеждат и от констатациите за изразходвани бюджетни средства за командировки на бившия ректор на МУ-София до Доминиканската република, Москва, Иркутск, Чили, Оман, Хавана, Токио, Йокохама, Киото, Сеул, без да има реална възвращаемост за университета. Предмет на разследването ще бъде и закупуването на лек автомобил с висока проходимост през 2014 г. на стойност 177 108 лева.

Досъдебното производство е възложено на следователи от следствения отдел на Софийска градска прокуратура, на които е даден двумесечен срок за приключване на разследването.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.