Всеки четвърти у нас смята, че хората с психични проблеми трябва да бъдат изолирани в специализирани институции или болници. Това показват данните от национално социологическо проучване, проведено от Сдружението за прогресивна и отворена комуникация. Според друго допитване над половината и от учениците тийнейджъри от София са за изолация на психично болните.
13 на сто от запитаните в представителното проучване посочват, че се страхуват от психично болни. Всеки пети е сигурен, че има такъв човек в близкото си обкръжение. По-толерантни от мъжете са жените, но те пък се страхуват повече от хора с подобни заболявания.
Ако обществото не признава такъв проблем, то е болно, а не психично болният, заяви социологът Вяра Ганчева.
Допитване сред 30 души с психични проблеми, настанени за лечение в психиатричната болница в Нови Искър, показва, че по-голямата част от тях – близо 70 на сто не смятат, че имат психичен проблем. Половината посочват, че не се чувстват малоценни заради проблема си. Какъв е изводът от тези данни?
Опит за адаптация към враждебната среда, което проличава в скритите противоречия в дадените отговори. Това показва дълбоката травма от тази неравностойна позиция в обществото. Това обясни директорът на Националния център по обществено здраве и анализи Христо Хинков.
Високият процент младежи, които смятат, че хората с психични проблеми трябва да бъдат изолирани, говори, че ние предаваме своите нагласи. Това коментира Албена Дробачка от Сдружение за прогресивна и отворена комуникация.
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg