Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел.
Вие сте не само изпълнител, но и учител и ментор на много млади музиканти. Как балансирате тези различни аспекти на вашата кариера?
- За професионален изпълнител, преподаването е много важно, защото можете да предадете опита си, особено върху репертоара, който свирите на концерт. Имате истинска представа къде са трудностите на произведението. Така че е важно учителят да даде този опит на учениците и да им даде също ентусиазма и любовта към музиката, не само техническите неща на инструмента. Също така, те могат да научат не само вашия успех, но и вашето разочарование, вашите съмнения и грешки през живота ви.
Кое според вас е най-голямото предизвикателство за младите флейтисти днес?
- Флейтата е прекрасна. Тя вече е навсякъде по света. Пазарът е доста пълен с добри флейтисти. Те просто идват от Китай, Япония, Корея, Африка. Прекрасни музиканти, инструменталисти. Сега с глобалната техническа информация е много лесно да поддържате връзка онлайн с целия свят. Казвам на младите флейтисти просто да вярват в това, което правят. Ако имат страст просто да я следват. Животът по някакъв начин ще им отговори коя е правилната посока.
Имали сте много концерти в България, но ще свирите със Софийската филхармония за първи път.
- Да, за първи път с Филхармонията и за първи път в зала България.
Какво ви вълнува най-много в това сътрудничество?
- Първо, запознанството с музикантите от Филхармоничния оркестър. Срещата с диригента Орхан Шаллъел, той идва от Турция и знам, че е известно име.
И да обменя с тях моята гледна точка или интерпретация. Също се вълнувам да се срещна с българската публика в тази красива зала, която обикновено е пълна с хора. Хора, които обичат музиката и се надявам да дойдат и на моя концерт.
Унгарската пасторална фантазия от Франц Доплер е любима пиеса за флейтистите. Каква е вашата лична връзка с това произведение?
- Не само не само за флейтистите. Тя е любима творба за много, много хора, които обичат музиката. Но разбира се, тъй като Доплер е флейтист, той знае как да напише композиция за флейта. И разбира се, като флейтист, това е една от пиесите, които имаме в репертоара, заедно с фантазията за Кармен. Тя също е репертоар за флейта, който е много известен. И двете произведения са много популярни. Предполагам, че много флейтисти ще бъдат в публиката и ще очакват трудните пасажи, само за да видят как се справям с тях.
Публиката ще чуе "Танц на комедиантите" от Сметана, Брилянтна фантазия по теми из "Кармен" на Бизе/Борн и Симфония №1 в сол минор на Чайковски. Как подхождате към тълкуването на толкова разнообразна програма?
- Просто ме е грижа за композитора, зад това стои намерение. И разбира се, когато дойде ред на Хабанера, трябва да помня, че има съблазнителна линия. И аз също се опитвам да съблазня публиката с тази песен. А Доплер носи различните цветове, тъмно и бяло, силно и тихо, опитвам се да направя различни нюанси.
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg