Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел.
Вие сте не само изпълнител, но и учител и ментор на много млади музиканти. Как балансирате тези различни аспекти на вашата кариера?
- За професионален изпълнител, преподаването е много важно, защото можете да предадете опита си, особено върху репертоара, който свирите на концерт. Имате истинска представа къде са трудностите на произведението. Така че е важно учителят да даде този опит на учениците и да им даде също ентусиазма и любовта към музиката, не само техническите неща на инструмента. Също така, те могат да научат не само вашия успех, но и вашето разочарование, вашите съмнения и грешки през живота ви.
Кое според вас е най-голямото предизвикателство за младите флейтисти днес?
- Флейтата е прекрасна. Тя вече е навсякъде по света. Пазарът е доста пълен с добри флейтисти. Те просто идват от Китай, Япония, Корея, Африка. Прекрасни музиканти, инструменталисти. Сега с глобалната техническа информация е много лесно да поддържате връзка онлайн с целия свят. Казвам на младите флейтисти просто да вярват в това, което правят. Ако имат страст просто да я следват. Животът по някакъв начин ще им отговори коя е правилната посока.
Имали сте много концерти в България, но ще свирите със Софийската филхармония за първи път.
- Да, за първи път с Филхармонията и за първи път в зала България.
Какво ви вълнува най-много в това сътрудничество?
- Първо, запознанството с музикантите от Филхармоничния оркестър. Срещата с диригента Орхан Шаллъел, той идва от Турция и знам, че е известно име.
И да обменя с тях моята гледна точка или интерпретация. Също се вълнувам да се срещна с българската публика в тази красива зала, която обикновено е пълна с хора. Хора, които обичат музиката и се надявам да дойдат и на моя концерт.
Унгарската пасторална фантазия от Франц Доплер е любима пиеса за флейтистите. Каква е вашата лична връзка с това произведение?
- Не само не само за флейтистите. Тя е любима творба за много, много хора, които обичат музиката. Но разбира се, тъй като Доплер е флейтист, той знае как да напише композиция за флейта. И разбира се, като флейтист, това е една от пиесите, които имаме в репертоара, заедно с фантазията за Кармен. Тя също е репертоар за флейта, който е много известен. И двете произведения са много популярни. Предполагам, че много флейтисти ще бъдат в публиката и ще очакват трудните пасажи, само за да видят как се справям с тях.
Публиката ще чуе "Танц на комедиантите" от Сметана, Брилянтна фантазия по теми из "Кармен" на Бизе/Борн и Симфония №1 в сол минор на Чайковски. Как подхождате към тълкуването на толкова разнообразна програма?
- Просто ме е грижа за композитора, зад това стои намерение. И разбира се, когато дойде ред на Хабанера, трябва да помня, че има съблазнителна линия. И аз също се опитвам да съблазня публиката с тази песен. А Доплер носи различните цветове, тъмно и бяло, силно и тихо, опитвам се да направя различни нюанси.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg