Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Квантовият физик д-р Елица Кьосева – един от тримата носители на наградата „Джон Атанасов”

Президентът Росен Плевнелиев връчва наградата на д-р Елица Кьосева.
Снимка: president.bg

Специален гост в „Нашият ден” беше д-р Елица Кьосева, която заедно с д-р Зорница Козарева и д-р Веселин Райчев получи Голямата награда „Джон Атанасов” – президентското отличие, което всяка година се връчва на млади български изследователи за постижения в областта на информационните и комуникационни технологии.
Постиженията си в областта на квантовата физика д-р Елица Кьосева реализира в далечния Сингапур, но нейният успех достигна обратно до страната ни и спечели екипа на Президентството, който селектира кандидатите, които се състезаваха в четири оспорвани категории.
Наградата е висока чест за мен, както и за другите двама лауреати, и съм много щастлива, че екипът на президентството разпознава нашата работа и успехите на българите в чужбина изобщо – сподели д-р Елица Кьосева в ефира на „Нашият ден”.
Обект на научните изследвания на д-р Кьосева е контролът върху квантови системи и реализацията му при квантовите компютри.
Когато говорим за квантови компютри всъщност става дума за технологии на бъдещето – за второ поколение компютри, които ще се различават съществено от тези, които всички ние ползваме днес, включително и смартфоните ни.
Става дума за нова генерация компютри, които имат много нови ценни свойства и ще решават изключително трудни проблеми, които в момента изглеждат нерешими от класическите компютри – поясни д-р Елица Кьосева.
Тази нова генерация компютри идва със своите предизвикателства, разбира се, и в момента усилията на нашия специален гост са насочени върху това как квантовите компютри да излязат от теорията и да се превърнат в ежедневна практика.
В момента д-р Елица Кьосева е асистент-професор в Сингапурския университет по технологии и дизайн, но пътят й започва оттук, от Софийската математически гимназия, където учи още от малките класове, а после, след Втора английска гимназия изгражда цялата основа на своята кариера, включително и докторската си степен, във Физическия факултет на Софийския университет, където работи в групата на проф. Николай Витанов.
В момента д-р Елица Кьосева и нейният съпруг са в България и планират да се върнат и да живеят по-близо до нашите географски ширини. Пожелаваме им да са много успешни и щастливи на новото място и да се срещнем отново със следващите им успехи в ефира на програма „Христо Ботев”!
А повече за живота и пътешествията в Сингапур, за това какви са студентите в Сингапурския университет и каква е същината на работата на Елица, както и за това кое я прави щастлива – можете да чуете в звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40