Да бъде върнато правото на селищата с поне 100 жители да избират свой кмет, поиска Сдружението на кметовете и кметските наместници във великотърновска област. Искането беше поставено пред депутатите от района.
Сдружението настоява за законови промени, които да позволят на жителите на повече от 1 100 села в страната отново да избират пряко своят кмет. Председателят на сдружението Христо Христов заяви:
Ние искаме да бъде върнат старият статут за избор на кмет на населено място. Прагът, който въведоха от 350 жители по постоянен адрес, да се върне на старото ниво - 100 жители по постоянен адрес. Това, което се случи, увеличаването на този праг, смятаме че е едно посегателство върху демокрацията и децентрализацията, първо, и второ - това е противоречие с член 2 от Конституцията най-вече, защото 300 хиляди български граждани, живеещи в населените места, след тази промяна нямат право да си избират кмет.
Той обясни по-конкретно какво трябва да се промени:
Изборният кодекс в допълнителни разпоредби, в частта му, касаеща член 16, точка 1 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България.
37 са селата във Великотърновска област с под 350 жители, които сега нямат право да избират кметовете си.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg