Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се появили картите за игра

Снимка: wikipedia.org

Няколко листа хартия, залепени един върху друг, за да станат достатъчно твърди, като най-долният е по-голям от останалите и краищата му са леко загънати навътре – така се предпазват изображенията... Така са изглеждали първите карти за игра. А изображенията са наистина великолепни – символите на четирите бои са хрътки, чапли, примамки и соколи, а картите-картинки са крал, кралица, висше и низше вале. Героите на картите-картинки са изобразени в пищни червени, зелени, сини и златни одежди. Те сякаш се движат – едни яздят коне, други тъкмо се качват на коня си, трети, даже и дамите, държат ловен сокол, готов да излети. Фонът зад тях е син, червен, пурпурен или златен. Картите от 1 до 10 също са забележителни – хрътките се боричкат и се гонят, а чаплите са нарисувани на фона на прекрасни природни картини.
Всяка от тези карти е отделно художествено произведение, различно от останалите 55. Смята се, че техен автор е германският художник Конрад Вилц, работил в швейцарския град Базел през XV век, известен още като създател на първия пейзаж.
Още около любопитните факти на създаването на картите за игра можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00