Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайнственият ръкопис на даскал Тодор

| обновено на 31.01.17 в 10:49 БНР Новини

Жанр: Историческа мистерия
Анонс: Два ръкописа в лабиринта на една световна загадка. Посветените са малцина и са пръснати по целия свят. Повечето не са между живите, но се опитват да предупредят от отвъдното. Къде е приликата между една възрожденска килия и Свещения кладенец в Чичен Ица. И има ли край Вечния календар.

Действащи лица:
• Даскал Тодор Пирдопски – книжовник от първата половина на 19 век
• Дейвид Войс – лондончанин, съвременен колекционер на антики
• Робърт Войс – племенник на Дейвид
• Благой Иванов – емигрант във Виена, наследникът на ръкописа
• Ана Иванова – дъщерята на Благой, продала ръкописа в днешни дни
• Ефросина Тодорова – астроложка и гадателка, обсебена от мисълта, че е далечна родственица на Даскал Тодор
• По различно време: Касандра, Аменхотеп IV, Маия, Хунак Кеел

Два ръкописа, съществували независимо един от друг, изострят вниманието на лондонският колекционер и търговец на антики Роберт Войс и на неговия син.
Те ще се окажат в лабиринта на една световна загадка, известна само на посветените. А те, посветените, са малцина и пръснати по целия свят. Повечето от тях не са живи. Други -  като Касандра и Аменхотеп IV и Майя – майката на Буда, макар и от отвъдното, се опитват да предупредят.
Какво е общото между даскал Тодор Пирдопски и вожда – жрец на маите Хунак Кеел? Къде е приликата между Възрожденската килия и Свещения кладенец във Чичен Ица? И кога свършва Вечният календар?
Към тези и още много, забулени в тайнствена непрогледност, събития и обрати ще ни поведе новият риалити роман „Тайнственият ръкопис на даскал Тодор“.

Глава първа
Разказвач: проф. Боряна Христова



Глава втора
Разказвач: проф. Николай Аретов





Глава трета
Разказвач: Чавдар Гагов




Глава четвърта
Разказвач: Кристин Димитрова




Глава пета

Разказвач: Боряна Дукова




Глава шеста

Разказвач: Калин Илиев




Глава седма

Разказвач: Александър Драганов





Глава осма

Разказвач: Бойко Беленски




Глава девета
Разказвач: Продан Проданов




Глава десета
Разказвач: Тодор Тодоров






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47