Жанр: Историческа мистерия
Анонс: Два ръкописа в лабиринта на една световна загадка. Посветените са малцина и са пръснати по целия свят. Повечето не са между живите, но се опитват да предупредят от отвъдното. Къде е приликата между една възрожденска килия и Свещения кладенец в Чичен Ица. И има ли край Вечния календар.
Действащи лица:
• Даскал Тодор Пирдопски – книжовник от първата половина на 19 век
• Дейвид Войс – лондончанин, съвременен колекционер на антики
• Робърт Войс – племенник на Дейвид
• Благой Иванов – емигрант във Виена, наследникът на ръкописа
• Ана Иванова – дъщерята на Благой, продала ръкописа в днешни дни
• Ефросина Тодорова – астроложка и гадателка, обсебена от мисълта, че е далечна родственица на Даскал Тодор
• По различно време: Касандра, Аменхотеп IV, Маия, Хунак Кеел
Два ръкописа, съществували независимо един от друг, изострят вниманието на лондонският колекционер и търговец на антики Роберт Войс и на неговия син.
Те ще се окажат в лабиринта на една световна загадка, известна само на посветените. А те, посветените, са малцина и пръснати по целия свят. Повечето от тях не са живи. Други - като Касандра и Аменхотеп IV и Майя – майката на Буда, макар и от отвъдното, се опитват да предупредят.
Какво е общото между даскал Тодор Пирдопски и вожда – жрец на маите Хунак Кеел? Къде е приликата между Възрожденската килия и Свещения кладенец във Чичен Ица? И кога свършва Вечният календар?
Към тези и още много, забулени в тайнствена непрогледност, събития и обрати ще ни поведе новият риалити роман „Тайнственият ръкопис на даскал Тодор“.
Глава първа
Разказвач: проф. Боряна Христова
Глава втора
Разказвач: проф. Николай Аретов
Разказвач: Александър Драганов
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg