Не бе постигната нито от тези, които стояха на него, нито за тези, които го вдъхновяваха. Обещаваше се на хората, че Украйна ще стане европейска държава, че ще влезе в зоната за свободна търговия с Европейския съюз. Чакаха се обещаните западни инвестиции и кредити. Но, в крайна сметка видяхме, че нищо от това не се случи. Западът днес е загрижен за проблемите си. Демонстрира и определена умора от украинската проблематика, но това, което е най-неприятно за днешното управление в Киев е, че Западът се опитва, без да го демонстрира публично - да нормализира отношенията си с Русия и знаците за това са много - предприетите действия в различни проекти, предимно в сферата на енергетиката, смекчената риторика, по-малко антируска политика и балансирания тон, когато става дума за Русия.
Не трябва да пропускаме въпроса със статута на страната и прехода от унитарност към децентрализация, добави Гузенкова:
В Киев не обичат думата "федерализация", въпреки че в нея няма нищо лошо и предпочитат да говорят за децентрализация, но като унитарна държава Украйна вече не може да съществува. Това трябва да бъде закрепено на законодателно равнище. В същото време смятам, че антируският елемент в украинската политика трябва да се смени с нещо по-разумно.
Цялото интервю с Тамара Гузенкова можете да чуете от звуковия файл.
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg