Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомира Александрова: В един професионален хор трябва да се търсят белкантови гласове

БНР Новини
Смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова на сцената на зала „България“ – 25 ноември 2016 година. Участие в Духовен концерт по повод 1100 години от Успението на свети Климент Охридски
Снимка: Мануела Манчева

От месец ноември тази година Смесеният хор на БНР работи с новия си диригент Любомира Александрова. Първата им съвместна изява пред публика бе на 25 ноември на сцената на зала „България“: участие в Духовен концерт по повод 1100 години от Успението на свети Климент Охридски. Концертът се превърна в истински празник за многобройните присъстващи, великолепно организиран с благословението на Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски. Освен радиопевците, участваха още: Смесеният хор при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ с диригент доц. Димитър Димитров, Софийският свещенически хор с диригент иконом Кирил Попов, Камерният ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният“, ръководен от новия си, съвсем млад диригент Кристиан Попов и Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ с диригент Славил Димитров.
След самостоятелната програма на всеки един от съставите, на сцената запяха заедно радиохористите и Капелата, което, мисля, че от много години насам не се е случвало.
Пет дни след успешния дебют на Любомира Александрова със Смесения хор на БНР, тя имаше и първата си медийна изява в Националното радио – заедно с Георги Еленков, продуцент "Вокална музика" в Музикална къща БНР, тя гостува в специализираното предаване за хорово изкуство "Кантате юбилате".
Любомира Александрова, диригент на Смесения хор на БНР, Мануела Манчева и Георги Еленков, продуцент Вокална музика в Музикална къща БНР в студиото В звуковия файл, освен разговора с гостите можете да чуете двете изпълнения на радиохора от духовния концерт в зала „България“:  „Богородице, Дево“ от Сергей Рахманинов и „Хвалите имя Господне“ на Добри Христов със солист Васил Антов. Третото песнопение е с участието на двата професионални състава под диригентството на иконом Кирил Попов: неговата авторска творба „Рождественска възхвала“ по оригинален старобългарски текст на епископ Константин Преславски; солисти са Васил Антов – бас-баритон и Борис Григоров – тенор.
Този концерт очертава хубаво бъдеще за Смесения хор на БНР и нови срещи с диригента Любомира Александрова, която обожава операта, хор „Монтеверди“ на сър Джон Елиът Гардинър и изобщо хубавата музика. Убедена е, че българските певци са много музикални и има желанието да обогатява репертоара на радиохора с творби от всички стилове и много съвременни композиции. Желаем й успех!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05