Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросът за преговорите на Турция за членство в ЕС няма да бъде решен на предстоящата среща на върха

| обновено на 13.12.16 в 21:31

Европейският съюз няма в обозримо бъдеще да отваря нови преговорни глави за членството на Турция, стана ясно след днешния съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Темата няма да бъде обсъждана от лидерите на страните членки, които се срещат в четвъртък и петък. Австрия не можа да наложи формално замразяване на присъединителния процес на Турция заради масовата чистка там след опита за преврат на 15 юли.

С Турция не може да се преговаря за пълноправно членство на фона на правителствени репресии срещу опозицията след опита за преврат, заяви австрийският външен министър Себастиан Курц:
100 хиляди души са арестувани, почти няма свободни медии в Турция, а опозиционни партии и техните лидери или са в затвора, или в изгнание. Какво още очакваме? Къде са аргументите, че преговорният процес държи Турция в правия път? Не ги виждам.

Ако погледнем ситуацията 3 години по-късно, можем да заключим само, че Турция се е отдалечила още повече от Европейския съюз. А през последния месец този процес се задълбочи драматично и бързо
, допълни Курц.

Споразумение обаче не беше постигнато и така темата за разширяването няма да присъства в дневния ред на лидерите от Евросъюза, които се събират в Брюксел в четвъртък.

Според вицепремиера Меглена Кунева, която участва в днешното заседание в Брюкел, вратата пред Турция не бива да бъде затръшвана:
Становището на България е, че по принцип подкрепя разширяването, това е добре за страната ни. Желанието на Турция за влизане в ЕС държи процеса жив
.

По думите й има опити страна ни да бъде употребена с твърдения, че блокира евроинтеграцията на Сърбия по преговорната глава за образованието.
Искаме да знаем какви са планираните реформи от сръбското правителство. Тогава можем да дадем много бързо и адекватно становище
, обясни Кунева.

България е била сред държавите, които са били против спирането на преговорите с Анкара, стана ясно от изявлението на вицепремиера:
Ние сме страна, която попринцип подкрепя разширяването. Това  е добре за страната ни и геополитически, и икономически, и от всяка една гледна точка. Преговорите трябва да се продължат, защото макар че от 35 преговорни позиции, Турция е отворила за 10 години 16, което означава, че наистина процесът е бавен, все пак това държи възможността за разговори, която в дипломацията е изключително важна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.