Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечната българска класика – Добри Христов и Емануил Манолов

Петък, 6 януари, от 19.20 часа, по програма "Христо Ботев"

Добри Христов и Емануил Манолов
Снимка: Wikipedia

Историята на професионалната българска музикална култура е кратка и – по тази причина – лесно обозрима. Сред нейните пионери са Емануил Манолов, автор на първата българска опера, и Добри Христов, автор на доста обемно творчество в областта на хоповата, солово-вокалната, музика, с много голям принос в духовната музика.
И двамата са до голяма степен автодидакти. Добри Христов е усвоявал музиката благодарение на огромния си интерес и собствени усилия за вникване в тайните ѝ. В църковния хор например, където е пеел, преписвал щимове и така усвоявал тайните на хармонията и на линеарното гласоводене. Явява се на конкурс за стипендия – за обучение в Прага. Не печели конкурса, но възмутени варненци, негови съграждани, събират нужната сума и той заминава в града на Сметана и Дворжак.
Не по-малко вдъхновяващо е и самообразованието на Емануил Манолов. Получава някои музикални умения в родния си град, Габрово, заминава за Москва, учи 3 години в Московската консерватория, след което заминава на Сръбско-българския фронт като капелмайстор. И двамата, както и всичките им съвременници, а и творци от следващото поколение, учили в чужбина, се връщат в Родината – да вложат усилия и умения за изграждането на нова България.
Творчеството и на двамата носи белезите на специфичния български романтизъм – не просто като стилистика, а главно като вдъхновение, тематика, влияния на фолклора.
В предаването ще бъде излъчена операта „Сиромахкиня“ на Емануил Манолов, вокални произведения на Д. Христов и две от малкото му симфонични творби.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Йоцов

Христо Йоцов ще празнува рождения си ден на сцената с Плевенската филхармония

С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи концерти с авторски творби на Христо Йоцов, на границата между класиката и джаз музиката.   Ще прозвучат три изключително любопитни и красиви произведения, две от които са премиери. Концертът е под..

публикувано на 12.02.25 в 09:00

Историческо постижение: най-престижният световен оперен конкурс – за първи път в България

Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри,..

публикувано на 10.02.25 в 16:46

Луиза Селло: Ако имате страст, следвайте я

Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..

публикувано на 09.02.25 в 13:15
Сцена от операта „Лястовичката“ от Джакомо Пучини, постановка на Миланската скала

Любима класика от Пучини и съвременно произведение в една оперна вечер

Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..

публикувано на 08.02.25 в 07:50
Йордан Камджалов и Мая Василева-Четрокова

Двама хорови диригенти начело на бутиково училище

Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..

публикувано на 07.02.25 в 14:05