Рекс Тилърсън положи клетва като държавен секретар, след като получи одобрението на американския Сенат. Първите думи на новия първи дипломат на САЩ бяха благодарност към президента Доналд Тръмп, който присъства на церемонията в Белия дом:
Получих и огромен поток от великолепни писма с насърчителни думи от хора от цялата страна, които не познавам. Техните послания наистина ще ми напомнят, заемайки поста държавен секретар, че като служа на този президент, аз служа на техния интерес и ще представлявам интересите на целия американски народ винаги и по всяко време, увери бившият шеф на петролната компания "Ексон Мобил".
За утвърждаването на Тилърсън гласуваха всичките 52-ма републикански сенатори. В крайна сметка към тях се присъединиха и 4-ма от демократите.
В прес съобщение на Белия Дом се казва, че президентът Доналд Тръмп е подчертал опита на наследника на Джон Кери и е допълнил, че той е уважаван по целия свят. Тилърсън влиза в Държавния департамент в момент на предизвикателства както на международната сцена, така и в самото Външно министерство. Новият топ дипломат на Съединените Щати започва мандата си в обстановка, която се различава до голяма степен от водената външна политика през изминалите осем години. Докато администрацията на Барак Обама залагаше на преговори и търсене на общ език Рекс Тилърсън се качва на сцената на фона на действия от Белия Дом, които демонстрират по-агресивна американска политика. От встъпването на Доналд Тръмп в длъжност чухме изказвания заклеймяващи една религия, както и такива, които порицаваха европейски съюзници и съседно Мексико.
Освен това Тилърсън се изправя пред около 1000 служители от дипломацията, които разкритикуваха решението временно да се ограничи достъпа на бежанци от седем предимно мюсюлмански държави. В отговор говорителят на Белия Дом заяви, че ако не изпълняват декрета служителите могат да напуснат.
По-агресивната реторика не е чужда за републиканците, които имат реномето на по-войнствено настроени, но Тилърсън ще трябва да смекчи тона, за да поправи щети, които Белия Дом сам си нанесе.
По темата за влиянието на Кремъл - преди да получи подкрепата на Сената, 64-годишният бивш шеф петролната компания "Ексон Мобил" бе разпитван за възможни конфликти на интереси и позицията му за санкциите срещу Русия. Тогава той заяви, че е кандидат за топ дипломат в изключително важен момент и изброи някои от основните заплахи пред страната, сред които Русия. Тилърсън посочи, че Москва и Вашингтон вероятно никога няма да бъдат приятели заради ярко различаващите се ценностни системи.
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg