Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далечно

БНР Новини
Хелмут Рилинг
Снимка: helmuth-rilling.de / Michael Latz

Напразно всяка вечер аз поглеждам
във старата кутия за писма.
Не идва пликът бял със почерк нежен,
с любимо нежно име на гърба.

По коридора тръгвам много бавно
и в стаята си влизам много сам
и седнал до прозореца по навик
стоя във мрака, чакам теб, мълча.
И мисля дълго как отмина влака
и мисля дълго колко си далеч
и колко дни ще трябват на писмата ми
да стигнат до далечния адрес.

Прости ми, че така скърбя за тебе
не бива, знам, не бива, а боли
Прости ми, утре пак напразно ще погледна
в кутията за малкия бял плик.


Иван Пейчев, „Далечно”, от книгата му „Стихотворения”, издадена през 1948 година.

В българската забавна музика няма много песни по стихове на Иван Пейчев. Едната е „Адаптация”, написана върху стихотворението „Не си отивай”. С музика от Митко Щерев и изпълнение на Васил Найденов песента „Адаптация” от едноименния филм на режисьора Въло Радев стана любима на публиката през 80-те години на ХХ век. „Далечно” е другата известна песен, вдъхновена от поезията на Иван Пейчев с музика от Мария Ганева и изпълнение на Нели Рангелова.

В „Изпята поезия” днес предлагаме на Вашето внимание и Кантата № 134 от Йохан Себастиан Бах (Ein Herz, das seinen Jesum lebend weiss, BWV 134). Композиторът я създава през 1724 година в Лайпциг, където още през първата година на престоя си написва три дузини кантати, свързани с църковната служба. За основа на творбата служи преработена от Бах негова секуларна, светска кантата, която е написана в Кьотен върху думи на Кристиан Фридрих Хунолд с псевдоним „Менантес” - поет и либретист. Любопитното е, че Хунолд се е издържал и живеел единствено с писане на текстове, нещо необичайно за онази епоха. В Германия кантатният жанр е бил повод за различни спорове, предимно - естетически. Днес се знае, например, че кантатата „Господ е моят Крал”, 15 години след като е прозвучала за пръв път, вече е била демоде. Нерядко Йохан Себастиан е имал проблем и с числеността на музикантите и певците, наемани за изпълнението. Често пъти по финансови съображения изпълнителите са били по-малко на брой, независимо от желанието на композитора, а по-добрите инструменталисти и певци са имали и по-висока цена. При тези условия крайният резултат понякога е бил скромен. За щастие, имаме възможност да се насладим на майсторското изпълнение на „Бах Колегиум Щутгарт” под диригентството на Хелмут Рилинг и творбата на Йохан Себастиан Бах е представена в пълния си блясък.   
Би трябвало да сме благодарни на нашето време за това.
 
26 февруари от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика"

Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..

публикувано на 10.04.25 в 11:58

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР

В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..

публикувано на 09.04.25 в 16:20

Пея ви съвсем нова песен

Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..

публикувано на 09.04.25 в 10:30

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47