Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говорещата статуя

Статуята „Паскуино“, Рим
Снимка: italianways.com
През 1501 г. пред двореца на влиятелния ценител и покровител на изкуството кардинал Оливиеро Карафа в Рим се появява статуя. Статуята е антична и е силно повредена, но кардиналът, който е известен с грижата си за паметниците на архитектурата в Рим и Неапол, много държи на нея. Той вярва, че скулптурата изобразява Менелай, героят от Омировата „Илиада“. Статуята е поставена на пиедестал и скоро става много известна. През 1505 г., когато в града започва да се чества Деня на св. Марк, античният торс бил богато украсен, а пиедесталът му целият бил покрит с поезия, написана върху хартия. Листовете били залепени, плътно един до друг върху камъка.
Скоро мястото станало любимо за авторите на стихове, особено за сатириците. Обичаят да се разлепят сатирични стихове на определени места из Рим съществува още от 15 век, а когато избирали пиедесталите на статуи, наричали статуите „говорещи“.
Говорещата статуя на кардинала е известна с името Паскуино и днес стои на ъгъла на улица „Паскуино“, западно от пиаца Навона. Името й вероятно идва от името на учителя по латински език, чиято школа била наблизо – казват, че имало физическа прилика между учителя и статуята. Освен стихове, в подножието й често залепяли и карикатури, вицове и откровени клевети. Наричали ги паскуинади. От тях произлиза и името на понятието „пасквил“ – съчинение, съдържащо нападки и клевети, често насочвано не само срещу определена личност, но и срещу група или политическа партия.
Още за пасквилите и за най-известния им автор можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00