Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бохемските кафенета на соца” - малко над носталгията

Мариана Първанова, автор на книгата.
Снимка: личен архив
Интелектулният и артистичен елит разказва… Кирил Маричков, Богдана Карадочева, Ириней Константинов, Любен Зидаров, Крум Дамянов, Валентин Старчев, Стефан Илиев-Чечо, Емил Попов, Дамян Обрешков си спомнят някогашните си любими места за срещи и значението им за културната атмосфера на столицата. И всичко това - в книгата „Бохемските кафенета на соца” на журналистката Мариана Първанова. Авторката е историк и вече няколко пъти е изкушавана да се връща към неизвестното за известни градове или да пише за известни фамилии в други свои книги.

Идеята за появата на „Бохемските кафенета на соца” идва от понятието „литературни кафенета” в Европа и у нас, като средища на артистичната бохема. Традицията на литературните кафенета е част от живота на артистичния елит в много европейски градове. Така е и у нас.
С помощта на Справочна редакция на БНР, авторката за пръв път представя в друг ракурс легендарните софийски заведения „Кристал”, „Кравай”, „Яйцето”, „Феята”, „Бамбука”, „Бразилия” и други. Тя изследва атмосферата на артистичните средища на София от средата на 40-те до края на 80-те години на ХХ век и така установява, че са повече от 40 на брой. В книгата има и много снимки, някои - от личните архиви на главните действащи герои.
Мариана Първанова и „Бохемските кафенета на соца“ гостуваха на „Артефир”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50