Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гатанките на Турандот и гатанките около Турандот

| обновено на 17.03.17 в 15:17 БНР Новини
Снимка: Афиш на Чинчинати Опера

Зад заглавието на приказката Принцеса Турандот, която ще чуете разделена на 3 части - съответно в неделя, 12 март, в събота, 18 март и отново в неделя, 19 март, стои дълга и богата история. Историята на историята за Турандот. Ако започнем да разказваме тази история отзад напред, както това става в по-дългите и сложни истории, първо ще посочим една дата.

Преди 90 години, на 25 април 1926 е премиерата на операта Турандот в Teatro alla Scala, Милано. Либретото е на Джузепе Адами и Ренато Симони, а музиката - на Джакомо Пучини. В основата на либретото стои един доста по-стар текст, една театрална пиеса със заглавие Турандот. Авторът й е Карло Гоци. Пучини не успява да довърши операта преди смъртта си. Премиерата на 25 април е точно на този недовършен вариант на операта. На другия ден обаче, на 26 април 1926, операта Турандот има отново премиера в Миланската скала и този път това е завършеният вариант от Франко Алфано. Така че Турандот като опера започва своето битие на световната сцена с две премиери в два последователни дни.

Връщаме се още по-назад във времето и стигаме до друга дата: 22 януари 1762 г. Пак сме в Италия, пак на премиера, но този път във Венеция. В Teatro San Samuele е премиерата на пиесата Турандот от Карло Гоци, написана в стила на комедия дел’арте. Пиесата има седем последователни представления. И това творение на свой ред има дълга предистория, която започва от една още по-отдалечена във времето история за Турандот. Предполага се, че тази история е персийска приказка. Появява се за първи път в колекцията приказки със заглавие Хиляда и един ден на Франсоа Пети де ла Кроа, която излиза в 5 тома през 1710-1712 г. СнимкаФрансоа Пети де ла Кроа е френски ориенталист и преводач, който още на 17-годишна възраст е изпратен в Близкия изток на продължителен езиков курс като част от програмата на френския кралски двор за обучение на способни чиновници-международници. Франсоа Пети де ла Кроа дълго време е учил в Алепо, Сирия и Исфахан, Иран. И точно в Исфахан през 1675 той попада на една персийска колекция от приказки, която съдържа за сега най-стария открит вариант на историята за принцеса Турандот. Кога точно тази персийска приказка е получила писмен вид не можем да кажем, така че още по-назад във времето ще е много трудно да се върнем, но дори и дотук нашата История на историята за Турандот натрупа доста години зад гърба си. Без особена дързост можем да ги закръглим на 500.

И така, в 3 съботно-неделни сутрини, ще чуете една приказка на 500 години, направена от Радиотеатъра. Тя ще ви разкаже самата история за Турандот, за гатанките и за непреклонността.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00