В поредното издание на „Звукови хроники“ в петък, ще си спомним за талантливия български джазпианист Васил Пармаков. Той бе музикант, който няма как да забравим, тъй като умееше да композира по своеобразен начин, оставящ слушателя в свят на размисъл. Но не беше отредено дълги години да се наслаждаваме на изпълненията му пред нас, неговите почитатели. На 21 май 2017 се навършва една година от неговата внезапна и неочаквана от никого кончина. Васко Пармаков не беше човек на компромисите, не ги направи и с живота си.
Саможив като характер, той бе музикант от класа, а пианото и джаза бяха неговия живот. Охотно споделяше своите идеи за музиката и за света със своите приятели, с които най-много обичаше да свири: Веселин Веселинов-Еко (бас), Стоян Янкулов-Стунджи (ударни)… Разбира се, имаше и други негови джаз съмишленици, но именно с тези инструменталисти през 90-те той създаде "Зона Ц". Формация, която нямаше друг аналог за българската публика по онова време. Може би това бе и причината, толкова дълго да помним музиката, която тримата заедно създадоха, музика която и до днес се слуша с огромно удоволствие.
Васил Пармаков, заедно с Румен Тосков-Рупето, Милчо Левиев, Марио Станчев и Владимир Радулов остават важни фигури не само за българската, но и за европейската джаз сцена. Всеки един от тях добавя по един щрих в този жанр, който остава в историята на свободата, в историята на джаза.
петък, 24 март, от 17.30 часа
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg