Информация за организацията на гласуването в чужбина за парламентарните избори на 26 март ще бъде представена в Министерството на външните работи. Българите в 70 държави ще могат да упражнят правото си на глас.
Общо 371 секции за гласуване на предсрочния парламентарен вот ще има в чужбина. Въпреки че ограничението от 35 секции не важи за държавите в Европейския съюз, българите в Германия ще могат да упражнят правото си на вот само в посолството и консулските служби заради местното законодателство. Точно заради това много българи, живеещи в Германия, е възможно да отидат да гласуват в други държави. Именно заради опасения, че няма да успеят да гласуват, българи от Германия и САЩ сезираха Върховния административен съд. Очакванията са най-много гласоподаватели да има в Турция, САЩ, Великобритания, Германия и Испания. Подадените заявления от чужбина до Централната избирателна комисия бяха почти 45 000, най-много – от Турция.
В отворено писмо представители на българи в чужбина настояват Министерството на външните работи да отправи запитване към германските власти за мотивите за отказ за разкриване на допълнителни секции извън дипломатическите представителства в Германия, както и допуснато ли е българските граждани да бъдат третирани по различен начин от други граждани на ЕС. От българската диаспора в Германия посочват, че на референдума на 16 април гражданите на Турция ще могат да гласуват в секции извън сградите на дипломатическите представителства, както и че на 11 декември миналата година за парламентарните избори гражданите на Румъния са гласували в градове, в които няма консулства. В същото време България получи отказ от германските власти на парламентарния вот на 26 март за гласуване в градове без дипломатически и консулски представителства, а като причина бе посочен действащият разрешителен режим на територията на федералната република.
В писмото се посочва още, че нотата с молба за разрешение за образуване на допълнителни секции е изпратена с ден закъснение, което е формална причина германските власти да откажат разкриването им. Представителите на инициативата "Български избори зад граница" настояват МВнР да обясни какво е наложило забавянето и какви са мотивите за отказ.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg