Като прелюдия към „Джаз клуб“ съм изкушен да изброя част от клавирния инструментариум на Чик Кърия, останал в паметта ми няколко десетилетия. Откакто създаде групата „Ритърн ту форевър” години наред пианистът свиреше на различни модели синтезатори, като изпълняваше и виртуозни сола и импровизации. Декада след 1971 година, (тогава се появи Return To Forever), тези устройства бяха мечта за повечето музиканти по света, но започнаха да се появяват и у нас, въпреки че официално не присъстваха на българския пазар и за много хора представляваха скъпа екзотика. След още десетина години в България вече имаше изобилие от електронни клавири, някои сред тях – от висок клас. „Какви времена!“, както пееше Гошо Минчев…
А през всичкото това време, т.н. keyboard stack (сборът клавиатури) на Чик Кърия съдържаше: електрическо пиано Fender Rhodes (Фендер Роудс), електрически орган Yamaha, Hohner Clavinet D6 (Хонер клавинет), синтезаторите ARP Odyssey, Mini Moog-model D, Poly Moog, Moog15, Oberheim-8 voice, Yamaha GS1, Yamaha DX7, могъщите за своето време системи Fairlight и Synclavier.
40 години след появата на „Ритърн ту форевър”, заедно с двама от членовете на групата – Стенли Кларк и Лени Уайт, Кърия като изпълнител на класическо (аналогово) акустично пиано поднесе на публиката великолепен албум: продукцията Forever. В два диска са събрани разнообразни, надминали времето изпълнения на трима феноменални музиканти, които нашата публика е имала щастието да чуе и види през годините тук, на българска земя. Чуйте ги и в „Джаз клуб“ по програма „Христо Ботев“. Добре дошли сте!
четвъртък, 23 март, от 23 часа
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg