В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР.
Константин Илиевски, главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник.
"Програмата е типична за Великден, но не е толкова широкошаблонна", заявява Илиевски. Той пояснява, че концертът е базиран на формата "Стабат матер". В изкуството, свързано с християнската традиция, това е сюжетът за страданията на Дева Мария, отправила поглед към своя разпнат Син.
Симфоничният оркестър на БНР ще изпълни Симфония № 3 за сопран от Хенрих Горецки, която, по думите на Илиевски, е своеобразен "Стабат Матер". Първата част на композицията е базирана на полско произведение от XV век. Текстът на втората част са думите на 18-годишната Хелена Блажусяк, издълбани на стената в гестаповския затвор по време на Втората световна война. Третата част е текст на силезийска народна песен за майка, изгубила сина си.
Симфонията е написана в стила "сакрален минимализъм", който е неудобен и дори болезнен за свирене – препратка към лишенията и трудностите по време на пост.
Симфонията "Матис – художникът" от Паул Хиндемит, базирана на средновековни хорали, е второто произведение, което Илиевски представя като част от програмата на концерта.
Интродукция и токата от Кирил Ламбов е третото произведение, което Симфоничният оркестър на БНР ще изсвири на сцената на зала "България".
Акцент в програмата е полското сопрано Малгожата Роцлавска, която ще бъде солист.
"Според мен нейното въздействие върху публиката ще е огромно. Винаги е интересна срещата между диригент и солист и мисля, че това е поредното голямо попадение на Радиосимфониците", заявява Илиевски.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg