В средата на март месец лондонският 12 ENSEMBLE гостува у нас за първи път. Младите музиканти изнесоха два концерта в София и Русе, представяйки разнообразна програма, включваща творбата за струнен септет от Добринка Табакова Such Different Paths. Концертите им преминаха с голям успех, а съставът успя да впечатли родната публика с виртуозност, грация и интелигентно звукоизвличане. Още по-впечатляващ е фактът, че музикантите от 12 ENSEMBLE винаги свирят без диригент като по този начин вдъхват нов живот на камерния оркестър. Приемайки възможно най-малкия състав в основата си, ансамбълът създава изпълнения, които с интимността си напомнят звука на струнния квартет, но обогатен с изпълненията на 12 музиканти от световна класа.
12 ENSEMBLE съществува от 2012 година, негови създатели са цигуларката Елоиза-Фльор Том и виолончелистът Макс Руиси. От самото начало в 12 ENSEMBLE участва и българката Елица Богданова, която от 2007 година учи виола при Александър Земцов и Рейчъл Робъртс в известното лондонско училище за музика и драма „Гилдхол“. Самата тя се определя като музикант на свободна практика с развит интерес към свиренето на оригинални за епохата инструменти.
Какво я свързва с музикантите от 12 ENSEMBLE, как се ражда любовта към камерната музика и какви ще са ангажиментите на състава в следващите месеци, чуйте в разговора ми с Елица Богданова, Елоиза-Фльор Том и Макс Руиси.
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg