Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прекрасната „Сент Винсент“

БНР Новини
Част от скулптурната композиция от входа на катедрала на Берн „Свети Винсент“
Снимка: Wikipedia

През XV век швейцарският град Берн е в разцвет – жителите му се увеличават и замогват. Той става един от доминиращите градове в Северните Алпи. За да покажат силата и богатството си, заможните бернски фамилии и религиозни ордени решават да построят внушителен храм. Задачата е възложена на опитния майстор от Страсбург, построил няколко катедрали, Матеус Ензингер. През 1483 година катедралата е разширена от друг майстор.
В продължение на три века строежът на храма е спрян. Напълно завършен е с изграждането на камбанарията чак през 1893 година. И така сред сградите и фонтаните в южната част на Стария град на Берн, близо до река Аа̀р днес се извисява величествената катедрала на Берн „Свети Винсент“.
Камбанарията й е най-високата в Швейцария – цели 100 метра. Катедралата притежава и най-голямата камбана в страната. Тя тежи  цели 10 тона. До върха на кулата стигат 354 каменни стъпала. Усилието си заслужава, заради разкошната гледка към Берн и швейцарските Алпи.
Седем огромни витража създават светлата, просторна и магична атмосфера. Прозорците са широки 3 метра и високи почти 14 метра. Създаването им е финансирано от богатите бернски родове, ордени и обикновени граждани.
„Свети Винсент“ посреща посетителите си с богата скулптурна композиция, разположена над главния вход, пресъздаваща сцени от Страшния съд. Готическите скулптури са направени от пясъчен варовик. Страшният съд представя християнското вярване за мястото, където грешните хора ще бъдат отделени от праведните. Това са 47 статуи в реален размер. Те са реплики, а оригиналите се съхраняват в историческия музей на Берн, защото се рушат от замърсения въздух. Композицията допълват 170 малки статуи, които са оригинални и датират от XV - XVI век. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00