Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Гениални дилетанти“: концерт на „Две купета“ (feat. Ива Сторк) в Студио „ПроЖектиране“

БНР Новини
„Две купета“
Снимка: архив на „Аларма“

Изложбата „Гениални дилетанти“, посветена на субкултурата в Германия от 80-те години, естествено има и своите разклонения към българския ъндърграунд. Днешната спирка е Студио „ПроЖектиране“ (локация: на гърба на БНР, на гърба на УАСГ, на гърба на Съда – вие си изберете, все е вярно – б.а.) с концерт на „Две купета“ (с участието на Ива Сторк) под открито небе – с начало по здрач, около 20.00 часа. Организатори са „Гьоте Институт“, а концертът, част от съпътстващата програма на „Гениални дилетанти“, е в партньорство с фестивала „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“ и Радио Бинар.
Интересна е и връзката на „Две купета“ с физическото пространство, където ще се проведе концертът. Да си припомним историята: инициатор за сформиране на групата е скулпторът Камен Старчев, близък приятел на двамата музиканти. Първите им репетиции и създадени произведения през 90-те са именно в УАСГ, където Борис Лазарков учи архитектура тогава. Виктор Маринов е познат в миналото и с групата си Band Of Mad Women. Създател е на фестивала „СлънцеЛуна“ на Триградското ждрело (2001-2002), един от най-оригиналните български музикални фестивали в ново и най-ново време и един от първите фестивали (наред с новосадския Exit, Скопския джаз фестивал и „Таксират“), отразявани по програма „Христо Ботев“ от бъдещия (тогава) екип на „Аларма“. Два от четирите концерта на „Две купета“ досега, откакто се събраха отново след 20-годишна пауза, са организирани също от „Аларма“ (последният от тях – дори в радиото като физическо пространство).
А за цялостната инициатива „Гениални дилетанти“, която ще продължи до 31 май, в „Аларма“ ни разказва г-н Енцио Ветцел, директор на „Гьоте Институт“ (превод в ефир – Надя Станчева):














В същото издание на предаването ни гостуват също така Нели Недева-Воева, Петър Миланов и Светослав Драганов (който, между другото, се оказа, че снима филм по време на откриването на изложбата):










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50