Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев
Снимка: Оля Стоянова

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата.

Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на попадне на точното място в НВУ "Васил Левски", защото тук успява да се запали по геодезията и днес вече прави планове как ще продължи да се развива в тази област. А когато говори за интереса си към точните науки, подчертава, че ролята на преподавателите е ключова, защото те са хората, които успяват да мотивират студентите си и да ги запалят да се развиват в дадена дисциплина.

Когато обаче става дума за мотивация, Християн Георгиев признава, че много е получил и от семейството си и от техния пример – от баща си, който е човек, който държи на думата си, от майка си, която го е научила да пази равновесие – да бъде спокоен, но и бързо да взема адекватни и разумни решения в трудни ситуации. Гордее се и с по-малкия си брат, който е тръгнал по неговите стъпки и също ще бъде студент в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен.

Карам Християн Николов да разкаже за интереса си към геодезията и за плановете си да създаде геодезически инструмент, който да използва изкуствен интелект. Християн обяснява това разпалено, с подробности, защото за него това не е просто цел, а предизвикателство – идея, която занимава ума му.

Доц. д-р инж. Христо Атанасов Десев от Факултет "Артилерия, ПВО и КИС" на НВУ "Васил Левски" също потвърждава, че Християн е високо мотивиран млад човек.

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Християн Георгиев.

Снимка: Оля Стоянова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20