Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев
Снимка: Оля Стоянова

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата.

Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на попадне на точното място в НВУ "Васил Левски", защото тук успява да се запали по геодезията и днес вече прави планове как ще продължи да се развива в тази област. А когато говори за интереса си към точните науки, подчертава, че ролята на преподавателите е ключова, защото те са хората, които успяват да мотивират студентите си и да ги запалят да се развиват в дадена дисциплина.

Когато обаче става дума за мотивация, Християн Георгиев признава, че много е получил и от семейството си и от техния пример – от баща си, който е човек, който държи на думата си, от майка си, която го е научила да пази равновесие – да бъде спокоен, но и бързо да взема адекватни и разумни решения в трудни ситуации. Гордее се и с по-малкия си брат, който е тръгнал по неговите стъпки и също ще бъде студент в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен.

Карам Християн Николов да разкаже за интереса си към геодезията и за плановете си да създаде геодезически инструмент, който да използва изкуствен интелект. Християн обяснява това разпалено, с подробности, защото за него това не е просто цел, а предизвикателство – идея, която занимава ума му.

Доц. д-р инж. Христо Атанасов Десев от Факултет "Артилерия, ПВО и КИС" на НВУ "Васил Левски" също потвърждава, че Християн е високо мотивиран млад човек.

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Християн Георгиев.

Снимка: Оля Стоянова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25