Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът на ГЕРБ за мажоритарен вот бе отхвърлен вчера

„За” и „против” смяната на изборната система

Снимка: БГНЕС
В края на седмицата в пленарната зала бе отхвърлено предложението на управляващите от ГЕРБ за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Това се очакваше, защото още веднага след продължителното заседание на Правната комисия във вторник - в сряда стана ясно, че чисто аритметически повечето политически сили са против този проект. Движението за права и свободи, благодарение на чиито гласове се състоя дебатът в пленарната зала, още в сряда отказа да подкрепи предложението на ГЕРБ.
От Патриотичния фронт, както и от БСП позициите бяха ясно още от месеци - те не одобряват тоталната смяна на избирателната система, по начина, по който се предлага и продължиха да отстояват подобни /но не съвсем еднакви“ позиции и пленарната зала вчера.
В крайна сметка проектът набързо бе отхвърлен, но това не означава, че този  въпрос е приключен... резултатите от референдума миналата година не задължават юридически парламентът да одобри вотът на 2 и половина милиона избиратели, но дебатът трябва да продължи. И това е мнението на повечето участници във вчерашното гласуване в парламента.
Днес всички си признават - всички мнения трябваше да се изслушат много по-рано - още през есента на миналата година… тогава обаче и днешните управляващи, и днешната опозиция бяха силно ангажирани да се борят за спечелване на президентските избори и се направиха, че въпросите от референдума не съществуват. Избирателите ги наказаха.
• Интересна беше позицията на Движението за права и свободи през седмицата, защо така се отказаха от съгласието си в началото, а после се отметнаха и дали това не беше проява на политически инат, тъй като две техни предложения в изборното законодателство винаги се отхвърлят. Другото, засега е доста неясно - това беше защо от пет месеца представители на БСП предлагат компромисния вариант - да се създаде смесена избирателна система, още повече че България има опит в това отношение - опитът от 1991 година, и от 2009 година, но техния проект не става ясен и до днес. Вчера Крум Зарков от БСП каза, че и той и неговите колеги от парламентарната група работят по този проект, но още никой не го е виждал. Филип Попов от същата политическа сила пък наблегна на аргумента, че един мажоритарен вот би могъл да нанесе тежък удар върху демокрацията и да облагодетелства само две големи партии плюс още куп местни феодали и работодатели по места.
Подобна беше и позицията на Патриотичния фронт, които от месеци са силни противници на мажоритарната избирателна система.
Засега депутатите предпочетоха да не променят нищо в избирателната система, но всички си оставиха отворена вратичка за още бъдещи дискусии и съответни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35