Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът на ГЕРБ за мажоритарен вот бе отхвърлен вчера

„За” и „против” смяната на изборната система

Снимка: БГНЕС
В края на седмицата в пленарната зала бе отхвърлено предложението на управляващите от ГЕРБ за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Това се очакваше, защото още веднага след продължителното заседание на Правната комисия във вторник - в сряда стана ясно, че чисто аритметически повечето политически сили са против този проект. Движението за права и свободи, благодарение на чиито гласове се състоя дебатът в пленарната зала, още в сряда отказа да подкрепи предложението на ГЕРБ.
От Патриотичния фронт, както и от БСП позициите бяха ясно още от месеци - те не одобряват тоталната смяна на избирателната система, по начина, по който се предлага и продължиха да отстояват подобни /но не съвсем еднакви“ позиции и пленарната зала вчера.
В крайна сметка проектът набързо бе отхвърлен, но това не означава, че този  въпрос е приключен... резултатите от референдума миналата година не задължават юридически парламентът да одобри вотът на 2 и половина милиона избиратели, но дебатът трябва да продължи. И това е мнението на повечето участници във вчерашното гласуване в парламента.
Днес всички си признават - всички мнения трябваше да се изслушат много по-рано - още през есента на миналата година… тогава обаче и днешните управляващи, и днешната опозиция бяха силно ангажирани да се борят за спечелване на президентските избори и се направиха, че въпросите от референдума не съществуват. Избирателите ги наказаха.
• Интересна беше позицията на Движението за права и свободи през седмицата, защо така се отказаха от съгласието си в началото, а после се отметнаха и дали това не беше проява на политически инат, тъй като две техни предложения в изборното законодателство винаги се отхвърлят. Другото, засега е доста неясно - това беше защо от пет месеца представители на БСП предлагат компромисния вариант - да се създаде смесена избирателна система, още повече че България има опит в това отношение - опитът от 1991 година, и от 2009 година, но техния проект не става ясен и до днес. Вчера Крум Зарков от БСП каза, че и той и неговите колеги от парламентарната група работят по този проект, но още никой не го е виждал. Филип Попов от същата политическа сила пък наблегна на аргумента, че един мажоритарен вот би могъл да нанесе тежък удар върху демокрацията и да облагодетелства само две големи партии плюс още куп местни феодали и работодатели по места.
Подобна беше и позицията на Патриотичния фронт, които от месеци са силни противници на мажоритарната избирателна система.
Засега депутатите предпочетоха да не променят нищо в избирателната система, но всички си оставиха отворена вратичка за още бъдещи дискусии и съответни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40