Граждански и екологични сдружения се обявиха против повишаването на съдебните такси и премахването на възможността да се обжалва на втора съдебна инстанция, когато става въпрос за обекти с национално значение. Промените са записани в Административно-процесуалния кодекс. Според неправителствените организации промените лишават хората от правосъдие и обслужват частни интереси.
Повишаването на съдебните такси ще лиши определени общности от права заради невъзможност да ги заплащат, обясни Тодор Тодорв от "Сдружение за земята" и даде пример:
В района на мини "Марица изток" - безогледно изселване на собственици на земи от мината без достойни обезщетения, Трояново - Бели бряг.
Тома Белев от Асоциацията на парковете в България се обяви против законовите промени, с които обжалването на втора инстанция се премахва с цел да се пребори тромавото правосъдие. Той даде пример с броя на административните актове по Закона за околната среда и закона за биологичното разнообразие, които се обжалват в съда:
Средно годишно се издават 14 000 акта по двата закона. От тях се обжалват два на 1 000.
Катерина Раковска от WWF предупреди, че ако законовите промени бъдат приети, ще се иска президентът да наложи вето върху тях, а ако това не се случи, ще се търси съдействието на европейските институции.
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg