В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане.
Съществуват различни терапевтични подходи, които се занимават с предаването на травми от поколение на поколение. Един от тези методи са семейните констелации – инструмент за разплитане на сложните възли в семейните истории и за осъзнаване на дълбоките връзки с нашите предци. За да разберем по-добре този подход, разговаряхме с Тотка и Румен Янкулови, които споделиха своите наблюдения и опит в ефира на "Време за наука".
"Първото нещо, което искам да кажа, е, че ние сме свързани с нашите предци по много интересни начини и далеч отвъд това, което виждаме в своето ежедневие", сподели Румен Янкулов. "Методът на семейните констелации ни показва, че всички важни събития и особено травматичните моменти в живота на нашите предци оставят отпечатък, до който ние имаме достъп. Те често влияят на нашите собствени решения, поведение и емоционални състояния, дори и без да го осъзнаваме."
"Най-важни за всеки от нас са тези, които са ни дали живот", отбеляза Тотка Янкулова. "Всеки човек е свързан със своето първично семейство, с корените си. Имаме дълбоко усещане, че дължим нещо на тези хора – онези, които са ни предшествали. Несъзнателно правим много неща в живота си, за да възстановим баланса или да изпълним някакъв неписан дълг към тях."
В заключение темата за семейните констелации поставя важни въпроси за нашето наследство – не само генетичното, но и емоционалното.
Слушайте!
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg