Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски и други паралели - за културното наследство на Иран

БНР Новини
3
Снежана Тодорова в студиото на "Европейски паралели – за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов
Един от уникалните културни обекти в Иран, включени в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, е Персеполис - гръцкото име на древния персийски град Парса. Градът е една от столиците на Персийската империя, по времето на династията на Ахеменидите, поставила началото на първата Персийска империя – просъществувала от от 550 до 330 година пр. н. е. Един от ярките представители на тази династия е персийският цар Ксеркс. Голяма част от сведенията за неговото управление идва от Хeродот, който разказва, че по време на похода срещу гърците, част от армията на персите била пренесена с кораби по море, но самият Ксеркс, и с него много войници, се опитали да преминат протока Дарданели, с помощта на специално построени понтонни мостове. Но когато бурни вълни разрушават мостовете, Ксеркс заповядва морето да бъде бичувано с камшици.
Името на този персийски цар остава в историята не само защото успява да превземе, опожари и разруши града-държава Атина и още много други градове, но и заради опитите му да реформира корумпираната администрация…. Намеренията му не само се провалят, но загубва и живота си…
Почти във всеки голям град на Иран може да се видят уникални забележителности. Тебриз става известен през XIII век с развитието на калиграфското изкуство и печатането на книги. Градският пазар в Тебриз също е част от списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Шираз е градът на поетите, виното и розите. А за Техeран, освен че е столицата на Иран, може да се каже и че е град на музеите. Забележителни са Дворецът-музей Голестан – със своите градини и огледални мозайки, Музеят на декоративните изкуства, Музеят на килимите, Музеят на съкровищата, Националния музей на Иран и много други…
През последните години все повече страни се включват в усилията за опазване и популяризиране на културното наследство. Иран, Ирак, Египет, Гърция, Италия, Китай, Индия, Боливия, Мексико и Перу - държавите, на чиято територия се намират едни от най-ценните световни археологически обекти, наскоро учредиха „форум” и създадоха група, която си поставя за цел опазването на древното световно наследство от посегателствата на екстремизма ….
Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, наскоро се върна от Иран и в това предаване разговаряме с нея за културното богатство на тази страна, видяно през погледа на журналиста.

Във фотогалерията снимки на Снежана Тодорова от посещението й в Иран


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04