Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие в Китай

БНР Новини
Великата стена
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В това предаване ви предлагам пътешествие до Китайската народна република. То започна от Бейдзин – както китайците винаги са наричали своята столица. И то от прочутия „Храм на небето”, който се счита за център на огромната страна. Веднага след това се отправих към едно от безспорните чудеса не само на Китай, но и на света – Великата стена – единственото ясно различимо с просто око съоръжение на Земята от Космоса. След нея пътешествието продължи към Шисанлин – гробниците на императорите от династията Мин, където бяха намерили покой 13 владетели. Разбира се не отминах площад Тянънмън, от който се влиза в Забранения град, за описание на който думите не стигат. И той бива наричан от китайците по друг начин – Гугун. Този дворцов комплекс, строен от 1406 до 1420 година, заема площ от около 72 хектара и в продължение на 491 години в него са живели и водели държавните дела 24-ма императори.
Освен дворцови постройки в столицата на Китай има и множество храмове, представящи трите основни учения и религии: будизъм, даоизъм и конфуцианство. Най-много време посветих на Юнхъгун, по-известен като Лама темпъл, истинска перла в архитектурата на града, и на парка Дзиншан – едно от най-привлекателните места за столичани и гостите на Пекин. Но най-ярко впечатление запазих от Шичайхай хутонг – автентично късче от някогашния Пекин.
Когато напусках страната си мислех, че днешният й ден може да бъде разбран с познания за историята му. Но колкото и да е забележителен със своето минало, вече бях убеден в това, той ще бъде по-значим за света със своето бъдеще. За всичко това става дума в предаването, което предлагам на вашето внимание.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05