На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН.
Медикаментите срещу HIV инфекцията се развиват, макар че е рано да обявим болестта СПИН за лесно лечима. Въпреки това вече съществуват методи за овладяване на инфекцията, които намаляват нейните фатални ефекти и помагат на пациентите да водят по-дълъг и качествен живот.
"Ленакапавир" е името на нов медикамент, разработен от фармацевтичната компания Gilead Sciences. Препаратът представлява противовирусно средство, което се прилага профилактично с цел предотвратяване развитието на инфекцията. "Ленакапавир" блокира директно протеиновата обвивка на вируса, обяснява Кереков.
Медикаментът е изпробван на над 5000 души в Южна Африка и демонстрира свръхефективност.
1,3 млн. нови случаи на заразяване биват регистрирани годишно към момента. Програмата на ООН за справяне с болестта е амбициозна, като за догодина целта е случаите на заразяване да бъдат по-малко от 500 000. Ето защо "Ленакапавир" се появява тъкмо навреме.
Компанията Gilead Sciences е заявила, че ще предложи лиценза за производство на медикамента и на други фармацевтични фирми. Това ще забърза процеса на производство, ще увеличи количествата на препарата на пазара и ще направи цената му по-достъпна.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg