От най-голямата световна трибуна българският президент Румен Радев призова за действие в период, в който по думите му светът е изправен пред невиждани предизвикателства. Радев говори за световните конфликти, като изтъкна нуждата от цялостен подход на ООН. Той посочи, че страната ни подкрепя стратегията дипломация за мир като наблегна над ролята на превенцията и медиацията.
Президентът коментира и ситуацията в Източна Украйна като повтори позицията на България за бързо и пълно прилагане на споразуменията от Минск, които по думите му нямат осъществима алтернатива.
Пред световната общност Радев заклейми продължаващите тестове на ракети от Северна Корея и призова Пхенян да спре ядрената си програма.
Президентът изложи и позицията на България по въпроса за ядрените оръжия като изтъкна ангажиментите на страната ни към Споразумението за неразпространения на ядрените оръжия.
По въпроса за Сирия държавният глава заяви, че политически диалог под ръководството на ООН е единственият възможен начин за подобряване на ситуацията в Сирия.
Румен Радев спомена и историческо значимото споразумение за ядрената програма на Иран от 2015 г., като каза, че прилагането му е от изключителна важност за регионалната и глобалната сигурност.
По време на изказването президентът даде да се разбере, че що се отнася до миграцията страната ни прилага балансиран подход, който включва спазване на международните хуманитарни норми и ефективното опазване на границите.
Радев поясни, че тази сесия на ООН е специална за страната ни, тъй като е в навечерието на българското председателство на Съвета на ЕС.
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg