Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище.
Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха темата за ценностите и добродетелите с темата религия в сякаш подразбираща се обвързаност (или взаимна заменяемост), а министерството побърза да организира дискусия по темата с подбрани участници.
Така наречената "дискусия" се проведе на 24 април, а очевидните проблеми, които тя извади на показ, доведоха до неколкократни промени в наименованието на въпросния учебен предмет, на срока за въвеждането му, характера му и профила на хората, които ще го преподават. В крайна сметка още нищо не е ясно, но темата разбуни духовете, предстоят граждански протести срещу навлизането на религията в светското училище, започна настройване на учители, родители, граждани… изобщо декларираните благи намерения засега пораждат предимно недоумение, подозрения, разделение и възмущение.
Няма как да не направи впечатление липсата на научни доводи и изследвания за необходимостта от въвеждане на нов учебен предмет, невключването на науката и учените в обмислянето, планирането и евентуалното осъществяване на замисъла. А това е меко казано недопустимо при това в сфера, от която зависи бъдещето на обществото ни – образованието и възпитанието на децата на България.
Затова в рубриката "Всичко за образованието" даваме думата тъкмо на непотърсените и нечути изследователи и специалисти в областта на образованието и научните дисциплини, имащи отношение към ценностите, добродетелите и религиите като част от човешката цивилизация.
Проф. Веселин Дафов, ръководител на катедра "Философия" във Философския факултет на Софийския университет, коментира ефекта от така повдигнатата пред обществеността тема за религията и добродетелите като учебен предмет и споделя виждането си за естеството на добродетелите, правото на "особена позиция" на институции и лица при "преподаването" им, за доказания от опита и научното познание начин децата да бъдат възпитани в духа на основните човешки ценности.
Чуйте целия разговор в звуковия файл
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg