Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов джаз фестивал в Плевен този уикенд

БНР Новини
Новосадският саксофонист и композитор Борис Ковач пристига в Плевен специално за фестивала
Снимка: Иван Гърлич

Първото издание на Международния “Есенен Джаз Фест“ в Плевен съчетава традициите на джаза с технологиите от бъдещето, балканските мелодични линии и ритми с филмови и театрални музикални теми, тангото и класиката с европейската импровизирана музика.
Този специален нов фестивал, който ще се проведе от 29 септември до 1 октомври в двора на Регионалния исторически музей на град Плевен, има за цел както забавлението и възвисяването на душата, така и запознаването на публиката с нови и любопитни тенденции и форми в развитието на джаза и импровизираната музика.
За трите фестивални вечери жителите и гостите на Плевен ще имат възможността да видят и чуят на живо шест удивителни формации, които, съчетани по този начин, рисуват една доста подробна карта на джаза в широк балкански и европейски план.
Във всеки един от дните концертната програма започва в 18.30 ч., като в неделя (1 октомври) имаме и едно специално дневно събитие за най-малките – „Джаз за деца“ с квартета на Венци Благоев от 11.00 ч. Входът за всички събития е свободен!
Снимка

Програмата на фестивала


Петък, 29 септември
:
18.30 ч.Nocktern – официално откриване с френско-българския електро-джаз квартет, създаден през 2016г. от пианиста Стоимен Стоянов. За краткото си съществуване Nocktern има няколко концерта в легендарното Първо студио на БНР, съвместни участия със световни групи като Kayo Dot (САЩ), Eyot (Сърбия) и 2henning (Швейцария) и едно тотално разпродадено издание – мини албума No Sugar Added. В момента групата, която подготвя втория си албум, включва още Лоран Пеш (контрабас и бас китара), Иван Андреев (барабани) и Християна Иванова (цигулка)
Стоимен Стоянов от Nocktern в Първо студио на БНР

20.00 ч. – Infusion
InfisionНай-новият проект на Теодосий Спасов (кавал, глас) и Иван Шопов (електроника) със специалното участие на Минко Ламбов (пиано) и Лора Желязкова (визуализации). Методът на музициране на Infusion е създаването на уникална звукова среда, замесена от джаз, ембиънт, дръм‘н‘бейс и фолклор – така, както само Теодосий Спасов и Иван Шопов могат – в която среда да се влее творческата стихия на трети музикант. Миналата година по различни фестивали това беше пианистът Димитър Бодуров, а тази година предизвикателството е отправено към Минко Ламбов. За предстоящия им дебютен албум са поканени да участват и гости като френския тромпетист Ерки Трюфа и полския саксофонист Гжех Пьотровски, както и музиканти от Индия.

Събота, 30 септември
The Bedlam Club
18.30 ч.The Bedlam Club – синематик-джаз квартет, създаден от Самуел Покро – клавишни, кларинет (Франция) и Тавис Престън – контрабас (Шотладния). По-късно към тях се присъединяват и руският барабанист Дмитрий Ягодин и българският перкусионист Георги Попов. Свирили са на множество фестивали, измежду които можем да откроим „Аларма Пънк Джаз“, „Джаз Перелик", честванията на 100-годишнината от рождението на Хулио Кортасар и "София Филм Фест". Писали са и музика за късометражни филми. Техният джаз може да бъде и енергичен като рокендрол, и меланхоличен като електро-ембиънт импресия. Както е и в живота.

Борис Ковач с New Ritual Quartet
20.00 ч.  – Борис Ковач & New Ritual Quartet – Новосадският саксофонист и композитор Борис Ковач (наричан от международната критика "Майкъл Наймън от Войводина") е легенда в европейската авангардна музика вече четвърто десетилетие. Създател през годините на формациите LaDaABa Orchest, La Campanella и Ritual Nova Ensemble, Ковач се впуска в различни пътешествия между жанрове, изкуства и епохи. В музиката му има и танго, и джаз, и класика, и австро-унгарски мелодични реминисценции, и кабовердианска меланхолия... Тази музика - и в своя танцово-енергичен, и във вглъбено-съзерцателния си вариант - носи духа на равнината (пейзажът във Войводина е доста сходен с този на Дунавската равнина). През 2017г. Борис Ковач се е отдал основно на композиране, така че концертът в Плевен е един от изключително редките случаи да бъде видян и чут на живо в последно време.

Неделя, 1 октомври

Jazz For Kids
11.00 ч.„Джаз за деца“  с квартета на Венци Благоев (линк:  http://bnr.bg/post/100655671 )– един от най-утвърдените и успешни формати на българската джаз сцена от последните години. Защото кои са най-обективните критици, ако не нашите деца? А децата обичат „Джаз за деца“ на Венци. В това специално издание на серията ще вземат участие Димитър Шанов (контрабас), Станислав Арабаджиев (пиано), Невена Григорова (барабани) и един гост, за когото много се радваме, че ще е наоколо, за да се включи – синът на Венци (и може би „първият участник“ в „Джаз за деца“ преди двайсетина години) – китаристът Димитър Благоев.

Surbahar
18.30 ч.Surbahar Live Band е последната творческа реинкарнация на дългогодишния едноличен електронен проект на композитора Павел Стойчев, познат и като един от създателите на фестивала "Артмосферик". Шесторката музиканти в групата смесват по уникален начин ембиънт, idm, джаз, фолклорни мотиви, психеделик рок и класика - и то с изключително интересен инструментариум. Създателят на групата Павел Стойчев, който е една от движещите сили на българската независима сцена още от 90-те, в този проект свири на живо едновременно на барабани, перкусии и електронни устройства. Сред постоянните членове е и добре познатият ни цигулар Орлин Цветанов (Софийски солисти), а като специални гости в Плевен в състава дебютират Калоян Иванов на бас китара и Роман Куриленко от Санкт Петербург на китара, кавал и саксофон.


Милица Гладнишка
20.00 ч. – Квартетът на Венци Благоев със солист Милица Гладнишка – същата формация от сутринта, само че с участието на невероятната Милица Гладнишка, която ще пристигне в последните часове на неделния ден, специално за да увенчае и закрие най-новия фестивал на град Плевен!

Музикалната селекция на групите е правена от „Аларма Пънк Джаз“ по покана на Община Плевен и фондация „Диря“. През трите фестивални дни по програма „Христо Ботев“ (линк:  http://player.bnr.bg/?p=2 )ще има включвания на живо от Плевен, а концертите можете да гледате директно по Радио Бинар.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ирена Гъделева: Соня Йончева вдъхновява с всеки свой проект

Соня Йончева, призната за една от най-ярките звезди на световната опера, получи престижната награда "Музикант на годината" за 2023 година на Българското национално радио. Отличието се присъжда след национална анкета, организирана от предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Това не е първото голямо признание за оперната прима от БНР –..

обновено на 03.12.24 в 11:25

Епичен метъл маратон: "Файъруинд" и "Мастърплен" в "Джой Стейшън"

Концерт на огнените "Файъруинд" и класиците "Мастърплен" предстои в столичния клуб "Джой Стейшън" на 5 декември. Събитието, по време на което родните фенове на хеви метъла отново ще се срещнат с любимите си групи - но за първи път на една сцена, е начално от източноевропейското турне Masters Of Fire . Очакваме могъща приливна вълна от мелодичен..

обновено на 02.12.24 в 14:04
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50